16. červenec 2020
Svátek slaví Luboš, zítra Martina

8.5. Svátek matek - Kde se vzal a proč na něj určitě nezapomenout?

/
 • Nezapomínejte na maminky.
  Nezapomínejte na maminky. (archiv)
  5. května 2016 ● 15:41

  Jedna dobrá matka znamená víc než sto učitelů, říká staré přísloví. Svátek matek by proto neměli slavit jen školáčci. Jakou oslavu Svátku matek plánujete vy?

 • 1.

  Svátek matek

  Mateřství je hodnotou, kterou nezpochybňuje snad žádná kultura. Svátky matek mají proto různé termíny a historii, ale stejný smysl.  V ČR se Svátek matek slaví podle amerického vzoru, druhou květnovou neděli.

  Dnes se Den matek slaví po celém světě, ovšem v různých termínech. Ve Velké Británii čtvrtou postní neděli (oslava má původ v pohanských oslavách bohyně Birgit), v arabských zemích 21. března, v Americe zase druhou květnovou neděli.

  Tradice mezinárodních oslav tohoto svátku vznikla v roce 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Wilson první oficiální oslavu Dne matek.

  U nás byla propagátorkou svátku byla Alice Masaryková.  S nástupem socialismu svátek matek nahradil Mezinárodní den žen. Od roku 1989 se opět slaví, ale udržel se i MDŽ, který je teď spíš dnem ženských práv. V některých zemích se oba svátky sloučily.

   

  Jak se slaví ve světě
  V Británii a ve Francii se na Den matek rodina často sejde v restauraci u svátečního oběda a přání jdou na dračku, v Česku naopak maminkám přejí spíš malé děti, stejně tak v Německu a v Rakousku. Tam děti dávají maminkám vlastní výrobky.
  V Americe je symbolem Dne matek bílý karafiát. V tento den matky nepracují, nevaří, neuklízejí, všechno obstarávají ostatní členové rodiny, kteří maminku „obskakují“. Dnes samozřejmě také nakupují dárky, přání a sladkosti.

   

 • 2.

  Připijte si


  s

  Baileys je likér, který ženy milují. Nejlépe chutná na ledu.
  Cena: od 375 Kč

   

 • 3.

  Darujte květy ve flakonu

  s

   

  Dermacol Peach Blossom and Lilac

  Vůně připomíná jarní zahradu plnou rozkvetlých stromů a barevných květin.
  Cena: 990 Kč

   

 • 4.

  Nechte maminku číst

  s

   

  Farma v údolí

  Autor: Tilly Bagshawe

  Laura zachraňuje farmu pomocí reality show! Podaří se jí to?

  Cena: 299 Kč

   

 • 5.

  Maminky potřebují relax  s


  Den matek s degustačním večerem - 6. května ve Spa hotelu Lanterna

  Dejte najevo své mamince,jak moc pro vás znamená. Oslavte letošní Den matek stylově - pozváním na degustační večer v pátek 6. května ve Spa hotelu Lanterna Velké Karlovice.

  V pátek 6. května vás čeká gurmánské posezení v romantické kulise zážitkové restaurace Vyhlídka s výhledem do údolí. Kuchaři pro tuto příležitost připravili pětichodové menu, doplněné speciální degustací vín na aktuální téma: ochutnáte vzorky z vinařství, v jejichž čele stojí ženy. Přesvědčíte se "na své chuťové pohárky", že vinařství zdaleka není výsadou mužů, ale velmi úspěšně se mu v dnešní době věnují také ženy. Večerem bude provázet a vína představí taktéž žena, Dominika Černohorská.

  Cena: 1 290 Kč / osoba včetně vín pro ubytované  hosty, 1 690 Kč / osoba včetně vín pro neubytované hosty

 • 6.

  Maminky chtějí být krásné

  a


  Omlazení a masáž

  Detoxikační lifting obličeje a dekoltu představuje neinvazivní metodu vyhlazení a zjemnění pokožky, které je viditelné již po prvním ošetření. Jedná se o současné působení lymfatických a kosmetických tahů, které korigují otoky, detoxikují ošetřovanou oblast, zjemní a vyhladí vrásky.  

  Cena: 999 Kč na Klinice Krásy Anděl

  www.klinikakrasyandel.cz

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy