Barvou těchto Vánoc je bílá, bordó, tlumená fialová, zlatá, stříbrná, měděná, vintage a bělená měď. A pokud se chcete blýsknout před známými a sousedy, měly by mít tyto barvy metalické podtóny. „Z módy ale zatím nevyšly ani pastelové barvy, jež se výborně doplňují s kovovými odstíny,“ říká interiérová architekta Anna Lacová.

Podle ní příjemnou pohodu svátků podtrhnou dekorace z přírodních materiálů, šišek, ořechů, režných provázků, juty nebo světlého dřeva. Adventní věnce tento rok kromě svíček zdobí i jednoduché perly. „Ti, kdo se bojí experimentovat, vždy mohou vsadit na klasiku v podobě zelené a červené,“ dodala architektka. K vytvoření vánoční atmosféry a podtržení útulného domova ale stačí i drobnosti. „Velmi dobře vypadají například slaměné ozdoby, svitky skořice a sušené adventní věnce s lehce zlatavým zdobením,“ dodává Lacová.

Vsaďte na stuhy a perly

* Atmosféru zářivé vánoční oblohy podtrhují metalické zemité odstíny, motivy zářících hvězd a saténové stuhy
* Chybu při výzdobě neuděláte ani s přírodními materiály
* Nebojte se »doladit« adventní věnec jednoduchými perlami
* In stále zůstává i červená a zelená klasika

S ložnicí opatrně

* V ložnici to s výzdobou nepřehánějte. Jed vánoční hvězdy sice není výrazně nebezpečný, přesto u citlivých jedinců vyvolává alergickou reakci. Pozor na hořící svíčky a výrazné vůně. Silné aroma může být spouštěčem bolesti hlavy, podobně jako plamen svíčky, který spaluje kyslík a odčerpává spícímu člověku vzduch. Zapomenutá zapálená svíčka může způsobit požár.
* Příjemnou vánoční atmosféru v ložnici navodí bílá barva a přírodní materiály.