Závažné nedostatky při prodeji vánočního osvětlení objevila při kontrolách Česká obchodní inspekce (ČOI) a některé výrobky zakázala dále distribuovat. Pokud jste si rizikové zboží již zakoupili, máte právo ho vrátit. „V případě, kdy byl výrobek zakázán z důvodu jeho nebezpečnosti, výměna zboží ani oprava problém neřeší, by měl spotřebitel trvat na vrácení peněz,“ radí mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Na tohle pozor!

* Vánoční řetěz se nesmí při používání přehřívat a případně zapáchat. Při přehřátí může hrozit riziko požáru.
* Vidlice, která se dává do zásuvky, by neměla být bez „návleků“ neboli
olisování. Velmi snadno by mohlo při opakovaném používání dojít k poškození izolace a uzavření „okruhu“ v ruce a k úrazu elektrickým proudem.

Na barvě záleží!

Není jedno, jaké vánoční osvětlení si dáte do bytu a jaké na dům či zahradu. Hodně napoví barva kabelu – zelená, černá, bílá a čirá. Osvětlení se
zeleným kabelem je ideální na vánoční strom. Světýlka s černým kabelem jsou na tmavší budovy, s bílým a průhledným patří na světlé budovy a střechy.

Jak ušetřit?

Na ceně za světýlka nešetřete. Úspory ale dosáhnete, pokud si pořídíte osvětlení
s označením LED. Takový řetěz ušetří 80 až 85 % nákladů na odběr elektřiny a má dlouhou životnost. U venkovních světel můžete spotřebu srazit na nulu, když si pořídíte solární světelné řetězy, které přes den lapají sluneční záření.

Kam s ním?

Rozlišení vánoční světelné dekorace na venkovní a vnitřní nepodceňujte. Světýlka určená na ven musí splňovat přísnější bezpečnostní kritéria, aby odolala teplotním výkyvům, nárazům, vodě a prachu. Odolnost poznáte podle bezpečnostního označení IP. Minimální hodnota pro venkovní světla by měla být alespoň IP 43. Čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost. Kvalitní vánoční řetěz do interiéru by měl mít minimálně IP 20.

Čeho si při koupi všímat?

* Sledujte, zda má výrobek řádné označení shody „CE“. Je to známka toho, že odpovídá nařízení, podle kterého může být u nás prodáván.
* Výrobek by nemělo být možné snadno mechanicky poškodit či malou silou vytrhnout drobné kabely.
* Vodiče by neměly být příliš tenké, případně kontakty obnažené a měl by mít řádnou izolaci.
* Všímejte si i označení typového štítku na kabelu.
* Hledejte popisek, zda se jedná o vnitřní, nebo venkovní provedení.
* Zajímejte se o výrobce, případně dovozce.
* Sledujte název, typ, délku, příkon, napětí, jakou má výrobek elektrickou ochranu, jak je odolný vůči prachu či vodě.
* Vyžadujte český návod na použití.