Pedikúru bychom si měli dopřávat alespoň 1x za měsíc, abychom předcházeli zdravotním komplikacím v podobě zarůstajících nehtů nebo otlaků, ze kterých se následně mohou vyvinout kuří oka,“ říká Alena Jírů z Kliniky krásy Anděl. „Některé zákroky není možné dělat doma, například v případě zarůstajících nehtů umí šikovná pedikérka nehet vypodložit tak, že se nadzvedne, netlačí a nezarůstá. Když nehet poporoste, je problém zpravidla vyřešen.“

S mykózou k lékaři

Plíseň není vždy otázkou hygieny, zárodky mohou číhat například ve veřejných bazénech, saunách, přenáší se i obuví. Plísňové onemocnění může být příčinou popraskaných pat. V tomto případě je nutné navštívit lékaře a nasadit léčbu antimykotiky.

Odstraňte odumřelou kůži

Vrstva odumřelé kůže už není hydratovaná podkožím, a je proto suchá a často praská. To způsobuje bolestivé záděry a pálení chodidel, nečistotou se poškodí i zdravá kůže pod odumřelou vrstvou. K odstranění kůže použijte skleněné nebo plastové pilníky, seřezávači kůže se můžete snadno poranit.

Jak zabránit tvorbě puchýřů

* Udržujte nohy v suchu – mokré boty nebo ponožky způsobí puchýř rychleji.
* Pokud boty provlhnou, pak je nesušte rychle, tedy při vysoké teplotě – ta způsobí, že se srazí a začnou vyčnívat švy, které pak mohou způsobit puchýře.
* Nohy natřete krémem nebo nastříkejte sprejem proti pocení, což také sníží riziko jejich vzniku.
* Prevencí může být nalepit si na krizové místo náplast na léčbu puchýřů. Když se puchýř utvoří, propíchněte ho a vydezinfikujte. Do zahojení pak udržujte místo sterilně čisté.

Před ošetřením koupel

Přísada malého množství soli při koupeli změkčí suchou kůži kolem pat a pomůže snáze odstranit mrtvé buňky. Po koupeli je vhodné nohy ošetřit hydratačním přípravkem.

Tip: Pudr proti potu

Pro absorpci potu a proti tvorbě plísní se používají pudry. Zapudrovat si nohy je vhodné vždy ráno, než poprvé vklouznete do bot.