Poznej nepřítele

V České republice se nejčastěji vyskytují komáři z rodů Aedes a Culex. Váží 2 až 2,5 mikrogramu, měří okolo 16 mm, za den dokážou uletět až deset kilometrů a bez přestání až čtyři hodiny. Krev sají jen samičky. Vysoký výskyt komárů většinou způsobují záplavy, kdy se voda vylije na louky u řek, kde komáři nakladou vajíčka.

Přírodní ochrana proti hmyzu

K ochraně před komáry můžete využít i nejrůznější přírodní repelenty. Hmyz odpuzují máta, levandule, bazalka nebo muškát či afrikány. Repelentní účinky mají také některé oleje, například sójový nebo nimbový. Účinná je také citronová tráva neboli citronela, k ochraně proti komárům můžete využít i obyčejný česnek. Není nutné se jím potírat, stačí, když několik stroužků nakrájíte a rozložíte kolem sebe, třeba při pobytu na zahradě na stůl. Přírodní repelent si můžete připravit také z limetky a hřebíčku.

Co pomáhá?

Krev u komárů saje jen samička.
Odborníci dTestu zjistili, že klasické repelenty fungují poměrně spolehlivě, i když po různě dlouho dobu. Většina z nich chránila testující zhruba čtyři hodiny. „Vzhledem k velmi přísným podmínkám testu lze tento výsledek považovat za dobrý," říká Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest. Vítězem testu se stal výrobek Autan Tropical spray, prodávaný nově pod značkou Off, který dobrovolníky ochránil před oběma typy komárů po dobu zhruba pěti hodin.

Zdraví neškodí!

Pozitivním zjištěním také je, že u žádného z testovaných výrobků nehrozí vznik dlouhodobých zdravotních obtíží, jako je vypuknutí alergie či rakoviny, používáme-li repelent po omezenou dobu, například o dovolené. Výrobky, které obsahují vysoký podíl účinné látky, mohou citlivým osobám způsobovat krátkodobé obtíže. Nastat může bolest hlavy, nevolnost nebo podráždění kůže. Repelenty proto raději používejte, jen když je to nutné,“ doporučuje Daniel Pavlis.

Co na komáry nefunguje?

Náramek proti komárům Aptonia ve zkoušce ochrany před útokem komára rodu Aedes selhal už po 11 sekundách, u méně agresivního komára Culex po 17 sekundách. Nefungovaly ani mobilní aplikace chytrých telefonů, které měly zahánět komáry pomocí ultrazvuku.