Rostlinky můžete pěstovat buď ze semen, anebo sazeniček, které pořídíte v zahradnictví. Nekupujte prošlé sáčky ve slevě, dobře vyrostou pouze čerstvá semena! Zároveň se semínky kupte i substrát na výsevy a množení, který klíčícím rostlinkám dodá živiny.

Tymián obecný

Tymián obecný
Není třeba ho přehnaně zalévat ani přihnojovat, daří se mu spíš v suché půdě. Léčebné účinky: Působí dezinfekčně proti průjmům a nadýmání, celkově zlepšuje
trávení. Ulevuje při chronických zánětech žaludku a podporuje krevní oběh. V kuchyni: Troška nasekaného tymiánu dodá chuť a vůni bramborám, bramborové kaši, paštice, veškerým pokrmům z masa a zeleniny, výborný je v nádivce ke kuřeti.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská
Lístky můžete použít čerstvé, ale i sušené nebo mražené.
Léčebné účinky: Vůně této bylinky uklidňuje nervovou soustavu a tím psychiku, tiší migrény. Dobře působí při poruchách spánku, melancholii, zhoršené paměti a srovnává nepravidelný tep.
V kuchyni: Čerstvé listy meduňky se pro svou citronovou chuť hodí do salátů i jako ozdoba zmrzliny, pudinků a moučníků.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská
Má ráda teplo a slunce, při nepřízni počasí ji raději vždy schovejte dovnitř.
Léčebné účinky: Šalvějový čaj je pomocníkem při onemocnění horních cest dýchacích. Kloktání nálevu uleví při bolestech v krku. Podporuje vylučování moči.
V kuchyni: Rozumí si s masem, proto se skvěle hodí do marinád. Můžete ji přidat do pomazánek ze sýru nebo lučiny, skvěle chutná v domácím bylinkovém másle.

Bazalka obecná

Bazalka obecná
Potřebuje dostatek světla a tepla. Dobře zalévejte, ale dejte pozor, abyste nepokropili listy, to jí nesvědčí.
Léčebné účinky: Zlepšuje metabolismus a trávení. Působí proti stresu, pocitu úzkosti a nespavosti. Zmírní bolesti hlavy a můžete ji využít jako kloktadlo při zánětech dásní či aftech.
V kuchyni: Italové bazalku milují, čerstvými lístky dochutíte těstoviny, rajčatovou polévku i omáčku, pizzy. Skvěle chutná k rybám.