Nízké teploty opravdu stačí

Je „in“ myslet nejen ekonomicky, ale i ekologicky. Zapomeňte na finančně nevýhodné praní při vysokých teplotách. „Na trhu jsou například gely s obsahem enzymů, které odstraňují skvrny hned od začátku pracího cyklu,“ říká Jana Očadlíková zastupující značku Persil.

Šetřete ruce, perte všechno

Dnešní pračky mají programy vhodné i pro ty nejchoulostivější látky, takže můžete vyprat skutečně téměř vše. Úsporné programy umožňují naplnit pračku jen do půlky s poloviční spotřebou vody.

Kvalitní pračka je základ

Náklady na pořízení nové pračky nejsou sice zanedbatelné, ale energeticky úsporná pračka, která dokáže snížit spotřebu vody a elektřiny, vám je časem vrátí. Jestliže perete víc než dvakrát týdně, úsporu určitě pocítíte.

Nepřeplňujte buben

Objem bubnu naplňte ideálně do 80 %. Prádlu tak umožníte potřebný pohyb uvnitř bubnu a prací prostředek tak snadněji pronikne do hloubky vláken.

Sbohem, předpírko!

Dnešní prací prostředky jsou mnohem účinnější a výkonnější, proto není nutné oblečení předpírat. Bez předpírky šetříte elektřinu, ale i své oblečení.

Využijte prací programy

Naše babičky znaly možná tři programy: předpírání, „na šedesát“ a vlnu. Moderní pračky mají ale mnoho různých pracích programů. Pokud využíváte jen dva, děláte chybu. Přečtěte si ještě jednou návod a budete překvapeni, co pračka všechno umí.

Třiďte barevné oblečení

Bojíte se, že barevný kousek pustí v pračce barvu? Otestujte ho. Barevné tričko nebo šaty na 10 minut namočte do vody s pracím prostředkem v bílé nádobě. Bude-li voda růžová, nikdy jej nedávejte do pračky se světlejšími odstíny.