„Jestliže nemám co získat, když budu pracovat, nemám ani tak moc co ztratit, když se nepřetrhnu. A tuhle šanci by bylo škoda promarnit.“ Tak zní heslo flinků.
Ale budit dojem, že člověk něco dělá, když nic nedělá, není snadné. Jak tedy na to?

1. rada: Tvařte se zaměstnaně a nenahraditelně. Kdykoliv vycházíte na chodbu, vezměte si do podpaží složky, papíry... Berte si je i při odchodu domů – vzbudíte tak dojem, že pracujete přesčas.

2. rada: Vyhýbejte se změnám. Příliš viditelní jedinci totiž bývají vyhozeni mezi prvními.

3. rada: Neberte pozice vedoucích a manažerů, to vyžaduje víc přesčasů strávených v kanceláři a na poradách, víc zodpovědnosti a celkově víc starostí.

4. rada: Najděte si co nejméně užitečná místa v největších firmách. Jde hlavně o pozice v oblasti poradenství, výzkumu, zpracování expertiz a studií.

5. rada: Nenechte se znervózňovat šéfy, kteří se ve vás svojí manažerskou hantýrkou (team-building, cash flow, know-how…) snaží vzbudit dojem, že je potřeba být stále akční a ve střehu.

6. rada: Respektujte nařízení, rituály, firemní morálku. Svůj názor na to, že ve firmě byste udělali všechno jinak, si nechte pro sebe. A až bude na poradě vyjadřovat šéf svůj nanicovatý názor, nemusíte mu přitakávat jako ostatní.

7. Když máte pod sebou lidi pracující ve firmě na přechodnou dobu (brigádníky, externisty), jednejte s nimi mile. Jedině oni totiž doopravdy pracují, abyste se vy mohli v ústraní flákat.

Desatero ulejváka

1. Odpočinek je půl zdraví.
2. Co nemusíš udělat dnes, odlož na pozítří a získáš den volna.
3. Věc, která se do deseti dnů nevyřeší sama, nezasluhuje dále tvoji pozornost.
4. To, že pracují jiní, ještě neznamená, že máš pracovat i ty.
5. Ztracenou chuť do práce nikdy nehledej!
6. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.
7. K práci se vždy stav tak, aby si i ostatní měli kam stoupnout.
8. Pokud ti slabě platí, nemůžeš silně pracovat.
9. Pracoviště není kosmetika. Proto se tam nezdržuj celý den.
10. Práce se neboj a klidně si k ní i lehni.