Ťuknout mladým vínem si budete moct přesně v úterý 11. 11. A na své si přijdou především milovníci bílých a růžových vín. „Kvalita a charakter bílých a růžových Svatomartinských vín mě letos velmi překvapily,“ říká Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Všichni milovníci vinného moku se tak podle něj můžou těšit na svěží a lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. „Vůně a chuť bude u mnohých vín s výrazně ovocitým aroma, připomínajícím u bílých vín tóny ananasu, broskve, limetky, kiwi a banánu, u růžových vín tóny třešní, višní a zralých jahod doplněné o smetanovo-jogurtové tóny a u červených vín tóny přezrálých višní, planých švestek a červeného rybízu,“ popisuje Babisz.

Svatomartinské víno v číslech

* letos si budeme moct připít Svatomartinským vínem už po desáté

* vinaři chystají téměř dva miliony lahví

* o udělení značky Svatomartinské bojovalo 430 vzorků vín

 * 88 vzorků vín neprošlo hodnocením odborníků

* oprávnění používat značku Svatomartinské získalo 342 vín ze 107 vinařství

Co jsou Svatomartinská vína

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Vína vybírá přísná komise

Každé mladé víno se ale nemůže chlubit názvem Svatomartinské. Vína, která se chtějí chlubit tímhle titulem, totiž musí podstoupit přísné hodnocení před komisí složenou z odborníků.  „Cílem obnovení svatomartinské tradice nikdy nebylo zahltit trh miliony a miliony lahví mladých vín, ale nabídnout brzy po sklizni kvalitní vína, a představit tak natěšeným milovníkům moravských a českých vín aktuální ročník,“ říká Pavel Večeřa z Vinařského fondu ČR.

„Svatomartinská vína musí splňovat předem daná kritéria jak po kvalitativní, tak po senzorické stránce,“ vysvětluje Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které hodnocení Svatomartinských vín zajišťuje.

Na výrobu se hodí jen některé odrůdy

Svatomartinské víno ale není možné vyrobit z jakékoliv odrůdy vína z českých nebo moravských vinic. „Pro výrobu Svatomartinských vín jsou vhodné rané odrůdy, protože musí již relativně brzo dosahovat dostatečné zralosti, aby z nich vinaři stihli včas připravit kvalitní víno, vysvětluje Pavel Večeřa z Vinařského fondu ČR. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.

Odrůdy, které můžou mít značku Svatomartinské:

* Bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský

* Růžové víno: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe

* Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké