Tučné jídlo je nezdravé?

Ne vždycky. Každý gram tuku obsahuje devět kalorií, není ale tuk jako tuk. Rostlinné tuky a tuky z ryb jsou zdravé. A například pravidelná konzumace olivového oleje snižuje koncentraci cholesterolu v krvi.

Po požití ovoce by se neměla pít voda?

Klidně pijte. Tato rada platila za dob našich babiček, dnes už aktuální není. Dříve totiž voda nebyla tak kvalitní a v kombinaci s bakteriemi mohla způsobit žaludeční potíže. Zapití ovoce tedy nevadí, vždy ho ale umyjte.

Po jogurtu nepřiberu? 

Po některých ano. Jeden kelímek přírodního jogurtu s 1,5 procenty tuku má 66 kalorií, jogurty s ovocem ale dvojnásobek. Jogurty proto pečlivě vybírejte.

Margarín obsahuje méně tuku než máslo?

Je to skoro stejné. V margarínu a másle je skoro stejné množství kalorií. Sto gramů másla obsahuje 754 kalorií, stejné množství margarínu jen o 32 kalorií méně.

Syrová strava je zdravá?

Ne vždycky. Syrová strava je velmi těžko stravitelná. Při nadměrné konzumaci může vést k nadýmání a zácpám. Některé vitamíny dokonce tělo přijímá lépe z vařených potravin.

Panák po jídle pomáhá trávení?

Jen zdánlivě. Říká se, že alkohol po jídle pomáhá trávení mastných pokrmů. Ten ale naopak zmenšuje koncentraci trávicích šťáv v žaludku, které tuky rozkládají. Zažívacímu ústrojí pak trvá mnohem déle, než tuky rozloží. Alkohol ale pomáhá uvolnit nervy v žaludku a snižuje tak nepříjemný pocit plnosti.

V bílé čokoládě je více mléka než ve tmavé?

Barva čokolády nemá s obsahem mléka nic společného. Hnědou čokoládu barví kakaový prášek, v bílé čokoládě je pak místo něj žluté kakaové máslo.

Vitamíny se mohou jíst bez omezení?

Ne, můžete se předávkovat. Pravidlo čím víc, tím lépe pro vitamíny neplatí. Předávkování vitamíny může zdraví naopak škodit. Člověk by měl dávat pozor hlavně u betakarotenu a vitamínů A, D, E a K.

Když se míň sní, víc se hubne?

Není to pravidlem. Kdo sní za celý den například jen jedno jablko, spálí málo kalorií, protože jeho tělo je v »úsporném režimu«.. Proto se doporučuje pomalá redukce kalorií, aby nenastal klasický jo-jo efekt.

Produkty light pomáhají hubnout?

Nespoléhejte na to. Produkty označené jako light jsou dobrou volbou jen na první pohled. Většinou totiž nejsou bez kalorií, ale kalorie jsou v nich jen redukované.