Bílé ponožky, dlouhé rukávy saka přes ruce nebo krátké nohavice u kalhot. To jsou jedny z největších prohřešků, kterých se muži dopouštějí na plesech. Svět se kvůli tomu samozřejmě nezboří. Ovšem jen do té doby, dokud mužům o něco nejde. A o co jim může jít?

Například svobodný muž. Jde na ples, aby se pobavil a rád by se seznámil s nějakou hezkou ženou. Jaké bude mít šance vůči ostatním mužům, když si vezme bílé ponožky? Určitě ji zaujme. Ovšem v tom negativním slova smyslu.  

Jiný příklad. Muž má novou partnerku. Ona si oblékne zelené šaty a on oranžovou kravatu. Tím je samozřejmě efekt dokonalého páru pryč, protože nejsou barevně sladění. Přitom jeho cílem bylo, pochlubit a ukázat se kamarádům v tom nejlepším světle.

Příklad perfektního výběru oblečení na ples. Tmavý oblek, fialová košile a kravata ladí s barvou šatů partnerky.
Příklad perfektního výběru oblečení na ples. Tmavý oblek, fialová košile a kravata ladí s barvou šatů partnerky.
Autor: Pánské obleky BANDI

Další příklad. Manželé – podnikatelé jsou primátorem osobně pozváni na městský ples, protože jsou novými dodavateli služeb městu. Muž si po prvním tanci sundá sako, povolí si kravatu až na pupek a všichni v sále vidí jeho propocenou košili. Jaké budou mít manželé další kšefty s městem, když si o nich okolí vytvoří jiný dojem, než manželé chtěli?

Podobných příkladů je daleko více. Každý muž nebo pár něco sleduje tím, že se na ples oblékne slavnostně. Minimálně to, že chtějí vypadat dobře. Než tedy vyrazíte, přečtěte si to základní, čeho byste se měli vyvarovat, abyste udělali dojem.

1. Pánské obleky na ples vybírejte vždy tmavé. Ples je totiž oslavnou událostí, která se pořádá v zimním období ve večerních hodinách. Proto obleky v barvě bílé, krémové nebo světle šedé nechte ve skříni. Použijete je v letních měsících, do 18 hodiny večerní.

2. K tmavým oblekům noste vždy tmavé ponožky. Černými nikdy nic nezkazíte. Ovšem nezapomeňte na to, že je potřeba mít ponožky s prodlouženou délkou. Ty zajistí, že se vám při sezení nebude odhalovat chlupatá holeň. Tohle ženy přímo nesnáší.

Svým oblečením děláte na okolí dojem, i když se na vás zrovna nikdo nedívá.
Svým oblečením děláte na okolí dojem, i když se na vás zrovna nikdo nedívá.
Autor: Pánské obleky BANDI

    

3. K obleku nenoste košili s krátkým rukávem. Nebudou vám vidět manžety rukávů a vznikne dojem, že je vám sako velké, nebo že ho máte od maturity. Proto vždy noste k obleku pouze košili s dlouhými rukávy, aby vám manžety vždy ze saka vyčnívaly.

4. Oblékněte si na sebe vždy jen společenskou košili. Flanelové, kárované a jiné volnočasové košile nechte doma. Ty vynosíte kdekoliv a kdykoliv jindy. Nechcete přece působit dojmem, že jste si odskočili z garáže na ples.

5. Pokud je to možné, vezměte si na sebe pánský kabát. Můžete se snažit, jak chcete, ale když si na pánský oblek vezmete sportovní bundu, tak už skvěle vypadat nebudete.

Takto oblečený muž v kabátu bude mít jistě úspěch.
Takto oblečený muž v kabátu bude mít jistě úspěch.
Autor: Pánské obleky BANDI

6. Pokud se zrovna nedusíte jednohubkou, nepovolujte si kravatu a nerozepínejte knoflík u košile. Doma, před zrcadlem, jste si zapínali knoflík a utahovali kravatový uzel proto, abyste vypadali skvěle na plese. Ne doma!

7. Vyhněte se kravatám s diagonálními pruhy. Vypadali byste, že jste si odskočili z práce na ples. Tento druh pánských pracovních kravat je vhodný pouze do zaměstnání pro manažery.

Kravata s diagonálním pruhem se nehodí na slavnostní události, jako je ples.
Kravata s diagonálním pruhem se nehodí na slavnostní události, jako je ples.
Autor: Pánské obleky BANDI

8. K pánskému obleku na ples si nikdy neberte mokasíny. Vždy si obujte společenskou šněrovací obuv. Toto pravidlo upravuje společenská etiketa. Mokasíny jsou totiž volnočasová obuv a nehodí se pro společenské události.

9. Dejte si pozor na správnou délku kalhot.  Obecně platí, že délka kalhot končí vzadu na dva až tři prsty nad zemí a přední část je mírně pokrčena na jeden varhánek. Nečekáte velkou vodu.

Takto má vypadat správná délka kalhot.
Takto má vypadat správná délka kalhot.
Autor: Pánské obleky BANDI

10. Rozlišujte, dokdy máte tyto zásady dodržovat. Na slavnostních plesech, jako je například Ples v Opeře a podobné, je nutné dodržovat tyto a další zásady. Jinak byste se společensky znemožnili. Na takovéto akce si nemůžete vzít pánský oblek. Musíte mít jedině pánský smoking a motýlek.

Pokud budete na našem klasickém českém plese a uvidíte ve tři ráno zpocené muže bez sak a kravat a ženy bez bot, jak tančí na parketu, můžete se uvolnit také.

Dodržování výše uvedených zásad je slušností ve směru k ostatním lidem. Pokud je nálada na plese velmi uvolněná, můžete se přizpůsobit taky. Přišli jste přece na ples za zábavou.

Přeji vám, abyste se na plese bavili skvěle.

Pánské obleky BANDI, Andrej Bandi Vámoš.