Prodejci filtrů nešetří superlativy. Tvrdí, že když si je pořídíte, budete mít superčistou vodu celý rok. Jenže koupit si domácí filtr není vůbec levná záležitost. Nemluvě o tom, že se filtry musí pravidelně měnit a čistit, protože se v nich daří mikroorganismům.

Některé z nich dokonce vytvářejí destilovanou vodu, což je pro zdraví vyloženě nevhodné. Jinými slovy - většina těchto zařízení nedokáže téměř nic z toho, co slibuje reklama. Výzkumy prokázaly, že používání filtru nezlepší kvalitu vody z kohoutku a už vůbec neodstraní škodlivé látky.

Minerálku nenahradí

Žádné filtrační zařízení nikdy nedokáže nahradit pramenitou vodu a přírodní minerálku, která nepotřebuje další úpravy. Čerpají se přímo z přírody a žádná chemie se do ní přidávat nesmí.

Pomůže převaření?

Nejjednodušším způsobem úpravy vody je její převaření. Ale pozor - neplatí, že z nepitné vody převařením vznikne voda pitná. Jen v případě, že jde o bakteriální znečištění. Tady stačí dostatečné převaření (5 – 10 minut) a bakterie jsou pryč.  Pesticidy, dusičnany a zbytky hormonů a léků v kohoutkové vodě mohou zůstat i po jejím převaření.