Pokud ale chcete ochutnat to NEJ české víno, sáhněte rovnou po šampionovi. Národní soutěž vín, která je nejvyšší soutěží vín u nás, vyhrálo za vinařskou oblast Čechy Rulandské šedé, výběr z hroznů 2012 z Žernoseckého vinařství. Jako nejlepší červené víno vybrala porota Rulandské modré, české zemské víno 2011, vinařství Zlatá Praha.

Porota přitom neměla snadnou práci. Letos totiž bylo přihlášených rekordních 85 vzorků vín z celých Čech. Vysoký počet bodů z nich získalo hned 67 vzorků a postupují tak do celostátního kola národní soutěže vín.

Ochutnávejte také!

Zájem vinařů o Národní soutěž vín rok od roku roste. A zároveň roste i zájem milovníků vína o kvalitní českou produkci. Pokud by někdo chtěl ochutnat všech 85 českých vzorků, má šanci. Musí si připravit chuťové pohárky, stovku

Vítěz vín z české oblasti - Rulandské šedé z Žernoseckého vinařství
na vstupné a pak strávit páteční odpoledne ochutnáváním a ochutnáváním. Šance seznámit se s tím nejlepším, co nabízí vinařské Čechy, bude 21. června od 16 do 20 hodin v pražském Suchdole, v areálu České zemědělské univerzity.

Nejlepší česká vína

Kategorie Vítěz Vinařství
Bílá vína suchá a polosuchá Rulandské šedé, výběr z hroznů 2012 Žernosecké vinařství
Bílá polosladká vína Ryzlink rýnský, výběr z bobulí 2007 Luděk Vondrák
Sladká vína Rulandské modré, výběr z hroznů 2012 Školní statek, Mělník
Růžová vína  Modrý Portugal, jakostní víno 2012 Lobkowiczké zámecké vinařství, Roudnice nad Labem
Červená vína Rulandské modré, české zemské víno 2011 Zlatá Praha

V Čechách se daří bílému i červenému

Česká vína jsou velmi zajímavá a nezaměnitelná. Je to díky tomu, že vinařská oblast Čechy nabízí na více než šesti stovkách hektarech mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se tu daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé. Z červených vín vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.