Sůl, citrónová šťáva, kyselé mléko nebo horká voda. Že to všechno máte? V tom případě na vás skvrny nemohou. Při dětských hrách se často může potkat vaše nová sedačka, koberec nebo povlečení s malým umělcem. Nebudeme ale všechno svádět na děti.

Představte si, že máte doma večírek. Najednou se zvrhne sklenice s červeným vínem, jeden z hostů klepne popel na koberec. Na vašem novém ratanovém nábytku někdo zřejmě odložil mastný chlebíček a pak ohmatal všechny kliky v domě. Svou pouť zakončil na toaletě a vy si přejete, aby toho vína vypil o kapku méně. Na rozloučenou vás ještě obejme a na mastný flek na nových šatech je zaděláno. Přesto vám to nebude vadit. V živé paměti totiž budete mít rady našich moudrých babiček, které vám přináší Blesk.

Skvrny od inkoustu musíte vyčistit co nejrychleji a to směsí citrónové šťávy, vody a soli.

Skvrny od laku na nehty na látce podložte savým papírem a poklepávejte bílým hadříkem s odlakovačem bez acetonu.

Skvrny od ovoce nejlépe odstraníte teplou vodou s trochou kyseliny citrónové. Látky, o kterých už víte, že nepouštějí barvy, můžete nechat celou noc namočené v kyselém mléce s citrónovou šťávou.

Skvrny od trávy potřete alkoholem nebo zředěným čpavkem, nechejte působit a až potom vyperte. Nikdy je nečistěte rovnou ve vodě!

Skvrny od borůvekpřelijte kyselým mlékem, nechte působit a přeperte v teplé vodě.

Skvrny od rzi použijte na ně obyčejnou citrónovou šťávu se lžičkou soli. Dejte tomu půl hodinky a skvrna je pryč.

Skvrny od čokolády je dobré nechat zaschnout a vložit na chvíli do mrazáku. Potom je seškrábejte a vyperte v roztoku soli.

Skvrny od červeného vína na ubruseodstraníte tak, že pod skvrnu dáte talíř nebo misku s vařící vodou. Pára odstraní skvrnu ihned, ale voda se ubrusu nesmí dotknout! Po odstranění skvrn se ubrus vypere v obyčejné mýdlové vodě a nikdo nic nepozná.

Skvrny od červeného vína na sedačce odstraníte nejrychleji tím, co je na stole - trochou bílého vína a solí. A pokud nebude bílé, zaběhněte do ledničky a zkuste to s obyčejným mlékem.

Čerstvou mastnou skvrnuposypejte škrobovou moučkou a nechte 10 minut působit. Poté ji opatrně setřete a vykartáčujte.

Zaschlou mastnou skvrnu před použitím škrobové moučky polijte kapkou benzínu a důkladně vykartáčujte.

Barvy koberců se oživí, překartáčujete-li je velmi slanou vodou nebo když koberec před posypete navlhčenou solí. Stejně tak zabere i kysané zelí, kterým koberec vytřete, vykartáčujete a po vyschnutí vyluxujete.

Proutěný nábytek vyčistíte kartáčem, namočeným ve slané vodě. Nikdy nepoužívejte sodu a nesušte nábytek na slunci!