Nejčastěji jde o průjem nebo alergickou reakci, kterou může větší množství třeba citrusového ovoce u dětí vyvolat. „Pro malé děti nejsou freshe příliš vhodné. Výjimkou by mohl být případ, kdy dítě odmítá ovoce či zeleninu v kuse. V tomto případě je možné nabídnout šťávu z jednoho středně velkého kusu ovoce a nepřidávat cukr,“ radí nutriční specialistka Hana Sládková Kavínová z Kliniky GHC Praha.

Jedna sklenice stačí

Ani zdravý dospělý člověk by neměl vypít víc než jednu sklenici denně. Čerstvé šťávy sice obsahují plno hodnotných živin – minerálních látek, vitaminů, enzymů, vlákniny a také rychle využitelnou energii v podobě jednoduchých cukrů - jako hlavní příjem tekutin ale vhodné nejsou. Na přípravu jedné sklenice je totiž potřeba mnohem více ovoce či zeleniny, než by člověk normálně zkonzumoval v jejich přirozeném stavu.

Pomeranč vede

V přípravě vylisovaných šťáv se fantazii meze nekladou. Můžete si je připravit prakticky z jakéhokoli druhu ovoce nebo zeleniny. „Mezi nejoblíbenější patří

Čerstvě vymačkaná ovocná šťáva může dětem způsobit průjmy nebo alergie
klasické pomerančové freshe. Na jejich přípravu je třeba pět až šest pomerančů. Výborné jsou také kombinace různých druhů ovoce, například jahod a banánu nebo jablek a mrkve, přidat se dají i čerstvé bylinky. Zkombinovat se dá v podstatě cokoli, záleží na chuti,“ říká Radek David, šéfkuchař restaurace La Veranda.

Nenechte se zmást etiketou

S freshem se nedají krabicové džusy srovnávat. Označení »stoprocentní« na obale znamená pouze to, že jde o džus připravený z jednoho druhu ovoce. Například extrakt z pomerančů se nejdřív tepelně upraví, zkoncentruje a následně smíchá s vodou, případně s cukrem. Představa, že se v obsahu litrové krabice skrývá šťáva vylisovaná jen z pomerančů, je tedy zcela klamná! Oproti tomu freshe obsahují pouze čerstvé ovoce nebo zeleninu.

Rychlé recepty

JABLEČNÝ FRESH S MÁTOU

Potřebujete: 2 jablka, 2 mrkve, 5 lístků čerstvé máty

Jablka i mrkev omyjte a očistěte. Vložte do mixéru nebo odšťavňovače a dobře rozmixujte, není nutné mixovat úplně do hladka, v nápoji mohou zůstat kousky ovoce a zeleniny. Nakonec přidejte lístky máty a chvíli mixujte.

POMERANČOVÝ FRESH SE ZÁZVOREM

Potřebujete: 5 až 6 pomerančů, 1 limetka, trocha zázvoru, trocha třtinového cukru

Pomeranče oloupejte a rozmixujte v mixéru nebo odšťavňovači, zakapejte šťávou z limetky a přidejte trochu nastrouhaného zázvoru. Nápoj můžete dosladit trochou třtinového cukru. Dobře promíchejte.