Má hned tři jména. Správně česky se jmenuje Pryšec nádherný, známější je ale jako vánoční hvězda nebo poinsetie. Vybírat můžete hned z několik barev. Ať už je ale červená, bílá, žlutá nebo krémová, vždy prozáří váš byt a vnese do něj kouzlo vánoc. I když je ale vánoční hvězda poměrně nenáročná rostlina, přece jen má určitou péči vyžaduje.

Zalévejte opatrně

Poinsetie nemá ráda příliš vody. Pokud ji budete zalévat příliš mnoho, může ztratit barvu nebo ji můžou začít opadávat listy. Pamatujte na to, že je horší zalévat ji příliš, než málo. Stačí jí trocha vody jednou za dva dny. A abyste se vyhnuli skvrnám a hnědým okrajům listů, můžete do zálivky jednou měsíčně přidat jakékoli běžné hnojivo.

Potřebuje teplo

I když dokáže rozzářit šedivý zimní den, sama zimu ráda nemá. Studený vzduch jí rychle ničí. Nejspokojenější je při teplotě mezi 15 až 22 stupni Celsia, ale zvládne i větší výkyvy. Nejdéle vydrží na světlém místě s trochou přímého slunce, ale ve větší vzdálenosti od topení.

3 rady pro správný nákup

Aby vám vánoční hvězda vydržela opravdu dlouho, je potřeba ji pečlivě vybrat. Sebelepší péče totiž nezachrání rostlinu, která nebyla v pořádku už při nákupu.

* Nejlepší je rostlina, která nemá žádné viditelné poškození, je hustě zelená a má pučící květy. Květy přitom ale nejsou barevné vrchní listy, ale malé pupeny v jejich středu.

* Podívejte se, kde je rostlina umístěná v obchodě, ve kterém ji kupujete. Nekupujte si takovou, která je umístěna blízko vchodu, kde ji mohl »ofouknout« studený vzduch. Stejně tak byste měli zkontrolovat vlhkost půdy, abyste se přesvědčili, že byla dostatečně zalévána.

* Nechte si ji pečlivě zabalit a snažte se s ní být doma co nejdříve. Poinsetie je totiž citlivá na chlad.