Služby poraden vyhledávají nejčastěji lidé mezi 25 až 50 lety a převažují ženy. „Naše služby vyhledávají klienti, kteří nejsou rozhodnutí a potřebují poradit, co by z dlouhodobého hlediska bylo nejlepším řešením,“ uvádí kouč partnerských vztahů Karel Chába.

Kouč však problémy párů nevyřeší, jeho úkolem je najít pro ženu i muže schůdnou cestu. „Konzultace jsou postavené na tom, že se snažím s klienty

Kouč partnerských vztahů Karel Chába
zjistit, jaké jsou ještě možnosti. Takže nikoho nepřemlouvám. Každý si musí rozhodnout sám za sebe,“ upozorňuje Chába a pokračuje: „Drtivou většinu páru dovedu k rozhodnutí, se kterým jsou s ohledem na vážnost situace spokojeni. Tedy není rozhodující faktor, zda spolu zůstanou, ale jestli došli k rozhodnutí, se kterým jsou a budou na dlouhou řádku let spokojeni.

Jak je ale možné, že manželům na sobě po několika letech začne vadit to, co dříve vůbec neřešili nebo jim to přišlo skoro milé? „Jsou dva základní důvody proč nastane zlom. První chyba je už na samém začátku – špatný výběr partnera. Chyba je v tom, že dotyčný či dotyčná přesně věděli, koho nechtějí, nicméně netušili, koho chtějí. Druhá chyba je v komunikaci. Většina manželství, které jsou v krizi, mají zdegenerovanou komunikaci, nejsou schopni se dohodnout,“ zakončuje Chába.

Miloval jsi mě! Proč už teď ne?

Sedmý rok je krizový. Takové varování slyšelo těsně před svatbou mnoho párů. Je to pravda? „Po sedmi letech se manželé už znají a mají pocit, že je nic nového nečeká, vztah se dostává do stereotypu. Partneři jsou přesvědčeni, že mají toho druhého jistého. Přestávají o sebe dbát a mohou ztrácet na atraktivitě. To často vede k otázkám, zda vás partner vůbec ještě přitahuje,“ potvrzuje kouč partnerských vztahů Karel Chába. Podle něj jsou dva nejčastější důvody, proč se po letech manželství dostane do krize.

1)    Výběr partnera

Už na samotném začátku došlo k tomu, že si muž/žena vybrali někoho, koho ve skutečnosti nechtějí. Obrané reakce, které při výběru používáme, abychom se uchránili od vztahu s někým, kdo by nám nevyhovoval, paradoxně zapříčiní, že nakonec přes toto »síto výběru partnerů« propadne buď přesně ten, koho nechceme. Nebo ten, koho zdánlivě na začátku vztahu chceme, »byl tak hodný« a tak jsme si ho vybrali, ale časem se ukáže, že to byl špatná volba. Chyba  je v tom, že dotyčný/dotyčná přesně věděli, koho nechtějí, nicméně netušili, koho chtějí.

2)    Špatná komunikace

Většina manželství, které jsou v krizi, mají zdegenerovanou komunikaci, nejsou schopni se dohodnout na řešení a to často i když chtějí, protože netuší, kde v komunikaci dělají chybu. Tu jim dokáže odhalit zkušený odborník.

Jak probíhá konzultace?

* trvá nejčastěji 75 až 120 minut

* cena: pro jednotlivce 900 Kč/75 min., pro dvojici 1300 Kč/75 min.

* ve většině případů potřeba více, nejčastěji 10

* kouč vede klienta na základě jeho potenciálu, možností, situace k řešení, které je nejvíce vyhovující

* kouč i vysvětluje, všechny možnosti i to, co bude následovat po rozhodnutí