Nevěra byla, je a vždycky bude. Nevěrní jsou muži i ženy. Pánům milenky dodávají sebevědomí, ženám naopak jejich bokovky škodí na pověsti. Přesto jsou dámy důmyslnější a milenecký poměr dokážou lépe utajit. Pokud se ovšem nezamilují. To pak za sebou pálí mosty. Nevěra nemusí nutně znamenat konec vztahu, přestože je třetím nejčastějším důvodem k rozvodu. Někdy může skomírající partnerství znovu probrat k životu.

Podle psycholožky Marty Boučkové záleží nevěry na mnoha okolnostech. „Jde o to, jestli jde o jednorázový úlet, nebo delší vztah.“ Pokud šlo jen o sex, je dobré, když partner nasadí tzv. konkurenční strategii.

„Ta ale nefunguje, pokud to dělá jenom proto, aby zlákal manžela nebo manželku zpět. Muž ať o sebe začne víc dbát, žena ať klidně změní barvu a střih vlasů. Ale změna by měla být vždy jen kvůli sobě. Nový účes, garderoba, více volného času pro sebe – tím vším si podvedený partner může zvýšit svou hodnotu. A to je v době, kdy mu ten druhý ublížil, velmi žádoucí,“ myslí si Boučková.

Oplatky se nepečou

Pokud se provalí nevěra, která trvá dlouho, a i city v ní mají své místo, partnera nikdo nepřiláká zpět tím, že začne nápadně koketovat. „Tady pomsta pod heslem, když ty milenku, tak i já milence, nefunguje,“ vysvětluje psycholožka.

Nic není zadarmo

Není úplně ideální, když nevěrníka přijme protějšek zpět automaticky. Třeba kvůli dětem nebo aby nezůstal sám. Podle Boučkové velmi záleží na tom, jak se k tomu postaví sám záletník.

Chová-li se jako vítěz, který může být rád, že se domů vůbec vrátil, je to jasný signál, že se budou nevěry opakovat. „Muž i žena, kteří ve vztahu selhali, by měli projevit upřímnou lítost a snahu o zachování vztahu. Fňukání a výhrůžky jsou nedůstojné obou,“ dodává Boučková.

Jak dál?

Psycholožka Boučková radí neřešit nevěru a další fungování vztahu hned po odhalení. Mohla by být vyslovena slova, která se špatně berou zpět. Je dobré si ale promluvit s přáteli nebo psychologem. „Nevěra může totiž paradoxně vztah utužit, jen to chce čas,“ radí Boučková a dodává: „Po odeznění prvního šoku a bolesti je třeba spolu začít mluvit, dělat něco společně – jít s dětmi na pouť, vyjet si na kole. Mlčením se nic nevyřeší.

Přilákat ho sexem?

Mnoho ženských časopisů radí, aby si žena partnera přitáhla zpět erotikou. To je ale řešení nebezpečné! Představa, že manžel má o dvacet let mladší milenku a jeho stejně stará kyprá manželka si navleče síťové punčochy a svůdně špulí pusu, je směšná. „K sexu zpravidla dojde znovu tehdy, kdy už se největší rány po nevěře zacelily a manželé kolem sebe našlapují. Spíš než erotické prádlo a sexuální techniky tady pomůže příjemně strávený večer s lahví vína a milování bez experimentů, na které jsou manželé léta zvyklí,“ myslí si psycholožka.

10 signálů nevěry

1. Mobil: Má telefon na tichý režim a bere si ho i na záchod.

2. Cesty a přesčasy: Jezdí častěji na služební cesty, pracuje najednou o víkendu, v zaměstnání je do noci, jezdí na výjezdní porady.

3. Nečekaná aktivita: Nápadně často chodí vynášet odpadky, venčit psa, přeparkovat nebo nakoupit do večerky.

4. Změna vzhledu: Zčistajasna změnil účes, vůni, pořídil si pár kousků nového oblečení a prádla, nosí neznámý šperk.

5. Duševní změna: Nevnímá dění kolem, kouká »doblba«, přihlouple se usmívá.

6. Stopy po milence: Cítit můžete cizí vůni, všimnete si rtěnky na límečku, dlouhého vlasu na saku nebo v autě. V horším případě narazíte na škrábance na zádech, kobercový »lišej« nebo na cucfleky.

7. Pohyb na účtu: Pokud nemá vlastní účet, mohou se na společném účtu objevit z restaurací, nebo klenotnictví nebo z drahého butiku. 

8. Změna sexu: Buď vůbec o milování nemá zájem, nebo naopak zvýšený, vyžaduje různé sexuální experimenty, dělá věci, které nikdy nedělal.

9. Slovník: Může používat nová slova, která používá jeho milenka (cool, cajk, je to suprový, to lajkuju atd.)

10. Nové zájmy: Zajímá ho najednou jiná hudba, chodí na výstavy, i když o umění nejevil zájem, tráví čas na sociálních sítích, přestože uměl počítač sotva zapnout.