Před rokem 1990 Češi krmili své psy hlavně zbytky od stolu - kostmi s masem, vnitřnostmi, rýží, těstovinou a zeleninou a ovocem. Jenže taková strava podle odborníků pejskům spíše škodí. I když dnes na trhu existuje velké množství kvalitních psích granulí a konzerv, mnoho lidí dává čtyřnohým miláčkům syrovou stravu v přesvědčení, že je pro ně nejlepší. Výsledkem pak je, že psi trpí úpornými zácpami, které se střídají s průjmy. „Syrová strava, ať už vařená nebo syrová, je krokem zpět. Neobsahuje správný poměr živin, vitaminů a minerálních látek,“ říká Miroslav Svoboda z Fakulty veterinárního lékařství brněnské university.
Že může syrová strava podávaná psům nadělat víc škody než užitku potvrzuje i veterinář Leoš Železný: „Ze syrové, masité stravy hrozí riziko nákazy salmonelou nebo parazity. Masitá strava také obsahuje špatný poměr vápníku a fosforu a může psům způsobovat vady vývoje kostí a rachitidu. Mimoto krmení celými kostmi často způsobuje zlomení zubů, ucpání střev nebo krvácení žaludku a střev.“
A čím tedy pejsky správně krmit?
Odborníci z veterinárních klinik jednoznačně doporučují kupovat psům kvalitní průmyslově vyráběná krmiva, která jsou takzvaně kompletní, to znamená, že obsahují ve správných poměrech všechny živiny potřebné ke zdravému vývinu organizmu. „Takovými výrobky pak mohou být domácí zvířata krmena celý život, protože přispívají k jejich zdravému růstu, kvalitě chrupu i srsti. Obsahují totiž potřebný podíl bílkovin, sacharidů, tuků a spousty důležitých látek jako jsou vitaminy, vápník, fosfor, železo nebo jód,“ vypočítává veterinář Leoš Železný.
Vybírat můžete z krmiv, které jsou určené například speciálně pro štěnata nebo hodně aktivní psy, ať už ve formě granulí nebo masových konzerv a kapsiček. Kvalitní krmivo poznáte podle ceny. Tady totiž platí pravidlo, že čím vyšší je cena, tím by mělo být krmivo kvalitnější. Do ceny se odráží náklady na vývoj a výrobu krmiva, například inovace receptury, moderní výrobní zařízení, hodnotné suroviny a šetrný způsob jejich
zpracování, nové technologie konzervace nebo kvalitní obalové materiály pro zachování výživné hodnoty. Extrémně levné krmivo bude jen stěží splňovat všechny tyto parametry.