Paní Petra byla od začátku těhotenství sledována v rizikové poradně kvůli chronickému onemocnění a její zdravotní stav se stále komplikoval. „Můj zdravotní stav se zhoršoval, výsledky byly horší a horší. Miminko v břiše už nerostlo, ale dozrávalo a každý den těhotenství navíc byl dobrý. Prý je holčičce v břiše stále lépe, než by bylo v inkubátoru.
Zároveň ale všichni věděli, že tam může kdykoliv umřít. Riziko není zanedbatelné, jak mne upozornil pan doktor. Když jednoho dne sestřičky nemohly poslechem srdíčko najít, propukla jsem v zoufalý pláč,“ vypráví paní Petra.
10 týdnů před
Srdíčko naštěstí bylo pořádku, ovšem předčasný porod byl i tak nevyhnutelný. Když měla holčička asi 1010 gramů, rozhodli se lékaři pro císařský řez. Celých 10 týdnů před původním termínem! „Bála jsem se. Ale věděla jsem, že situace je jasná. Musely jsme to obě zvládnout,“ říká Petra.
Po porodu nejprve slyšela pláč a pak viděla, jak se hned osm zdravotníků sklání nad inkubátorem. Vše se ale vyvíjelo nadějně! „Maruška byla neuvěřitelně silná! Od začátku dýchala sama. Poprvé jsem ji spatřila zhruba 27 hodin po porodu. To první setkání s ní bylo neuvěřitelné! Poprvé jsem viděla takto maličké miminko v inkubátoru a bylo moje! Nemohla jsem tomu uvěřit,“ cítí paní Petra i po letech stále dojetí.
Strach se dcerky dotknout
Marušce se naštěstí dařilo dobře. „Dostávala moje mléko, rostla. Já se pomalu naučila ji přebalit. Ale trvalo, než jsem se přestala bát na ni sáhnout! Sestřičky to se mnou neměly lehké. Byla jsem opravdu hodně vystrašená maminka. Trávila jsem na neonatologii u inkubátoru a poté u postýlky co nejvíce času. Hodiny a hodiny jsem klokánkovala,“ vypráví šťastná máma.
Domů po 57 dnech
Domů si svou Marušku mohla odvézt až 57 dní po porodu, když už holčička vážila alespoň 2 360 gramů. „Malenka, jak jsme ji oslovovali, v inkubátoru vyrostla a je z ní Mája. Chytrá a šikovná, dost upovídaná a někdy notně zlobivá holka plná energie. Chodí do 2. třídy a ve škole jí to velmi jde.
Doslova od plenek se věnuje tanci, začala ve 3 letech, a dnes je součástí soutěžní skupiny, se kterou sbírají medaile. V loňském roce si vytancovala druhé místo na mistrovství republiky a první místo na mistrovství Čech,“ raduje se paní Petra a s úsměvem dodává: „Kdo by to byl řekl, že při narození to byla kilovka?“
V Česku až 7500 dětí ročně
Více než 13 milionů – tolik dětí každý rok po celém světě spatří světlo světa předčasně. Až 7500 z nich se narodí v České republice. Malí bojovníci tak vstupují do života nezralí – odkázaní na péči, která musí být láskyplná a zároveň vědecky podložená.
Právě dostupnost moderní péče pro všechny nezralé novorozence a jejich rodiče po celém světě, to je letos téma Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.
Zapojit se může každý!
Již od roku 2008 je Světový den předčasně narozených dětí jednou z nejdůležitějších osvětových aktivit celého roku. Zároveň je poděkováním všem zdravotníkům za jejich obětavou péči.
„Stovky organizací a statisíce jednotlivců po celém světě spojují své síly prostřednictvím osvěty a speciálních akcí. Každý rok máme nové hlavní téma, náš cíl ale zůstává stejný: zvyšovat povědomí a přímo podporovat rodiny předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení po celé republice,“ popisuje Lucie Žáčková, ředitelka rodičovské organizace Nedoklubko, která oslavy světového dne v ČR již tradičně zastřešuje.
Nedoklubko srdečně zve všechny, kdo chtějí pomoci šířit povědomí, aby se k aktivitám světového dne připojili. Během celého listopadu můžete s hashtagem #purpurovylistopad sdílet osvětové články publikované na webu, Instagramu a Facebooku Nedoklubka.
Vyrobte si originální šňůru Socks for Life z dětských ponožek, kdy jeden z deseti párů je výrazně menší, protože každé desáté děťátko se narodí předčasně – a podělte se o fotku s hashtagem #ponozkyprozivot.
Ani letos nebude chybět symbolické purpurové nasvícení řady významných staveb a památek po celém Česku, a to 16. listopadu – předčasně, s ohledem na významné výročí Sametové revoluce.
Purpurově zazáří například Petřínská rozhledna, Tančící dům nebo Žižkovská věž, a dalších 20 staveb po České republice. Podpořit Nedoklubko – a zároveň se potěšit, můžete také nákupem v online obchůdku, kde najdete široký výběr dárkových předmětů, pomůcek pro tvoření, publikací a mnohem více.
Jak funguje resuscitační lůžko, které pomáhá předčasně narozeným dětem? Všeobecná fakultní nemocnice v Praze