„Jednoho dne jsem tak otekla, že jsem ani nemohla sundat oblečení. Praktická lékařka mě poslala na nefrologii, kde mě hned objednali do IKEM,“ vypráví Linda.

Tam lékaři zjistili, že jí ledviny téměř nefungují. Musela chodit na dialýzu a po několika měsících, v roce 2016, se konečně našel vhodný zemřelý dárce obou potřebných orgánů. „Prodělala jsem šestihodinovou operaci a jako památku na ni mám jizvu přes celé břicho,“ vzpomíná s úsměvem mladá žena a dodává: „Jenže díky tomuto zákroku jsem dnes naživu, nemusím si píchat inzulin, a hlavně mám zdravého čtyřletého syna.“

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se řadí mezi světové špičky v transplantaci slinivky. Tu zde provádějí už 40 let a ročně tak dosáhne, novou naději na kvalitnější život až 40 pacientů. „Pacienti žijí déle, nemusejí si aplikovat inzulin ani držet přísnou dietu,“ upřesňuje přednosta Kliniky diabetologie doc. MUDr. Peter Girman. Většina transplantací slinivky se provádí v kombinaci s ledvinou.

 

Video
Video se připravuje ...

Pražský IKEM poprvé použil metodu převozu bijícího srdce k transplantaci pro převoz orgánu ze Slovenska do ČR, kde se díky tomu podařilo zachránit život pětileté holčičce. (2. února 2022) IKEM

Fotogalerie
7 fotografií