Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Bolavá záda, šíje i hlava? Tři rychlé cviky podle pohybové koučky

/
 • „Když se svalové uzlíky dlouhodobě neošetřují, zvětšují se a začnou sval omezovat v jeho pohybu,“ říká Zuzana Rybářová.
  1. února 2023 ● 15:26

  Bolí vás v bedrech? Máte ztuhlou krční páteř? Nebo se nemůžete ani nadechnout, jak máte stažený hrudník? Vyzkoušejte tři cviky, které vás rychle zbaví bolestí.

  „Zima je období, kdy se choulíme do šál a kabátů, naše hlava jde často do velkého předsunu, hrbíme se a celé tělo tuhne. Když k tomu přidáme neveselou náladu, která je pro toto pochmurné období typická, není se čemu divit, že nás všechno bolí. V zimě lidi nejvíce trápí bolesti v bedrech, ztuhlá krční páteř, hrudník a svaly kolem ramenního kloubu. Za těmito bolestmi často stojí svalové uzlíky, které umí naše tělo pěkně potrápit,“ vysvětluje pohybová specialistka Zuzana Rybářová.

 • 1.

  Kde trpíme nejvíce?

  Nejčastějším místem problémů je trapézový sval. „Svalové uzlíky najdeme v oblasti od spodního okraje lebky k ramenům až do poloviny zad a za jejich vznikem často stojí stres, špatné držení mobilu při telefonování, nošení tašky dlouhodobě na jedné straně a další jednostranné pohyby při zvednutém rameni,“ vysvětluje Zuzana Rybářová.

   

  Druhým místem je zdvihač lopatky a uzlíky najdete také v oblasti od prvních čtyř krčních obratlů po horní úhel lopatky. Za jejich výskytem tady zpravidla stojí dlouhodobé vytočení hlavy do strany – např. ke špatně nastavenému počítači apod.

   

  Spouštěcí body můžete často nahmatat také kolem ramenního kloubu a dále ve spodní části lopatky. Spouštěcí body bolesti tady vznikají většinou v důsledku sportovních aktivit, při nichž dlouhodobě přetěžujeme ramenní klouby.

 • 2.

  Úleva pro ramena i hrudník

  Míčkem můžeme nejdřív zajet až dozadu na horní část trapézu a několikrát po něm krouživým pohybem a mírným tlakem přejet. Pak se soustředíme na rameno a následně na oblast kolem klíční kosti. Snažíme se uvolňovat celou ruku té strany, na které pracujeme. Přejdeme na střed hrudníku, děláme malé kroužky, nezrychlujeme, tlak je přiměřený. Postupujeme do strany na prsní sval, můžeme dělat větší kroužky.

   

  Vnímáme citlivější místa, jemně se do nich míčkem „zavrtáme“ a zhluboka se několikrát nadechneme a vydechneme. Nakonec několikrát projedeme míčkem celou stranu hrudníku a přejdeme na druhou stranu.

 • 3.

  Uvolnění zadečku míčkem a válcem

  Míčkem krásně promasírujeme bolestivá místa v hýžďových svalech. Sedneme si na něj jednou hýždí, daná dolní končetina je uvolněná a natažená, druhá pokrčená v koleni, a kroužíme po míčku. Vnímáme citlivější místa, a když taková objevíme, najdeme si ještě i nejcitlivější úhel a tam do míčku přitlačíme. Pak opakujeme na druhé straně hýždí.

 • 4.

  Úleva pro záda

  Válec si dáme do půlky zad. Vyjedeme jím až k lopatkám. Můžeme zvednout ruce a několikrát si válcem projet po horní straně zad. Pak propleteme prsty, dáme si ruce v týl, hlava se opře o dlaně, uvolníme ramena, jsme dobře opření o chodidla a nadzvedneme hýždě. Odstrkujeme se od chodidel a lokty rozevíráme do šířky, přitahujeme se chodidly a lokty vytahujeme ke stropu. Nakonec se zastavíme válcem pod lopatkami, lokty máme u sebe, vystrčíme je ke stropu a válcem projíždíme oblast mezi lopatkami tam a zpět.

   

  Video
  Video se připravuje ...

  Aktivace a posilování na zadeček s Veronikou Jandovou Videohub

  Fotogalerie
  4 fotografie

   

Dnešní horoskopy