Helena je kvůli ní v invalidním důchodu a mezi lidmi se cítí velmi nepříjemně. „Zdá se mi, že po mně každý kouká. Už před pěti lety jsem byla na bariatrické operaci (zmenšení kapacity žaludku, pozn. red.). Teď jsem to zkusila znovu, protože jsem to přejedla. Nemohla jsem se hýbat a měla jsem deprese,“ popsala Helena, které ručička na váze před měsícem ukazovala 165 kilo.

Změnila přístup

Nyní má krásných 12 kilo dole. „Dostala jsem doporučení, co můžu a nemůžu jíst, záleží na mně, jak si to poskládám. Sportuje se mi těžko, takže se snažím alespoň chodit,“ vysvětlila s tím, že nyní je hospitalizovaná, protože ji čeká bypass žaludku. „Dodržuju striktní jídelníček. Nebudu ale říkat, že bych si něco nedala. Chce to ale pevnou vůli, aby byly výsledky,“ dodala paní Helena.

Život s nemocemi

I když jsme dříve dohnali v naději na dožití vysokého věku vyspělé západní státy, jsme více nemocní. Průměrný Čech žije až 20 let s nějakou formou nemoci, například Švéd ale jen tři roky. „Lidé žijí na hraně svých fyzických možností, a pokud se objeví jakýkoliv nečekaný zdravotní problém, může pro ně být fatální,“ řekl zástupce přednosty III. interní kliniky VFN a 1. LF UK Michal Vráblík.

Pohyb jako lék

U žen se střední délka dožití postupně vyšplhala na 81,9 roku, u mužů na 76,1 roku věku. Jenže loni, poprvé od 2. světové války, přišel zvrat. Pánům klesla o jeden rok, dámám o 0,7 roku.

Chronickým onemocněním, jako je vysoký tlak a cholesterol nebo cukrovka, lze přitom snadno předejít. „Je důležité být fit, starat se o své zdraví, a oddálit tak nástup řady onemocnění, nebo je dokonce eliminovat,“ dodal Vráblík. Pacienti tak díky pohybu mají větší šanci vyhnout se medikaci.

 

Video
Video se připravuje ...

Podcast Restart: K efektivnímu hubnutí musíte mít pohyb i kvalitní stravu říká odborník Videohub

Fotogalerie
3 fotografie