Těhotenství paní Anety probíhalo bez problémů. Ty nastaly až posledních pár dní před porodem, který museli nakonec lékaři uměle vyvolat. Vypadalo to, že nejhorší mají za sebou. Dva měsíce po narození se však Kubíkův vývoj začal opožďovat.

„Porod mi byl vyvolávaný čtrnáct dní před termínem kvůli tomu, že jsem měla preeklampsii, která je život ohrožujícím stavem pro matku i dítě. U porodu nastaly komplikace - byl velmi rychlý, Kubík měl omotanou pupečníkovou šňůru okolo krku a napil se plodové vody,“ vzpomíná paní Aneta na nelehký příchod Kubíka na svět.

Mozková obrna

Po propuštění z nemocnice to vypadalo, že obtížné narození nezanechalo vážnější následky. Postupem času ale bylo patrné, že se Kubík ve vývoji opožďuje. „V tu chvíli jsem s ním začala velmi intenzivně cvičit. První rok Vojtovu metodu, která ale bohužel nepřinesla kýžené výsledky. Přešli jsme tedy na Bobath koncept a Kubík, kterému lékaři mezitím diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu, se začal konečně posouvat,“ vypráví maminka.

Pro děti s dětskou mozkovou obrnou je nesmírně důležité, aby se co nejvíce dovedností naučily v prvních 5 letech života. Proto se Kubíkovi snaží rodiče dopřát maximum terapií a rehabilitací.

„Na letošní rok máme naplánováno 5 čtrnáctidenních neurorehabilitačních pobytů. Mimo to každý týden jezdíme na ergoterapii, hipoterapii, fyzioterapii a speciální pedagogiku a cvičíme intenzivně i doma. Vše je nesmírně časově i finančně nákladné, ale dohromady to přináší skvělé výsledky,“ popisuje paní Aneta.

Potýká se i s cukrovkou

Před dvěma lety diagnostikovali lékaři Kubíkovi ještě cukrovku - prvního typu. „Od té doby má Kubík inzulinovou pumpu, pomocí níž je mu v průběhu dne dodáván inzulin, který si jeho tělo neumí vytvořit. Každé jídlo je zapotřebí vážit, počítat sacharidy a upravovat podle toho správné množství inzulinu,“ vypočítává paní Aneta s tím, že je ale šťastná, že i přes to všechno je Kubík nesmírně zvídané a usměvavé dítě. „I když stále ještě nechodí, naučil se jezdit na tříkolce. Krásně leze, stojí s oporou a obchází nábytek. Zatím ale nemluví a neobslouží se, postupně na tom pracujeme,“ dodává s úsměvem.

Cvičení za statisíce

Protože Kubíkovi pomáhají intenzivní rehabilitace, které jsou velmi drahé a nejsou hrazené ze zdravotního pojištění, šetří na ně rodina z příspěvků nadace Dobrý anděl. „Dobrým andělům jsme nesmírně vděční, protože dohánění opožděného vývoje dítěte je věc náročná v mnoha ohledech, velmi pak po finanční stránce. Cena intenzivních rehabilitací se pohybuje v řádech desetitisíců, a když jich potřebujeme absolvovat více, statisíců. Velice si proto vážíme jejich pomoci, moc pro nás znamená,“ říká s vděčností paní Aneta.

Pomáhá Dobrý anděl

Za 10 let své činnosti podpořila nadace Dobrý anděl více než 10 tisíc rodin s dětmi, v nichž se rodič nebo dítě potýká s vážným onemocněním. Pokud byste se chtěli stát Dobrými anděly i vy, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše příspěvky rodinám odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.

Co je preeklampsie

Preeklampsie je nemoc děložních cév těhotných žen. Je velmi nebezpečná jak pro budoucí matky, tak i pro jejich děti v děloze. Při zdravém průběhu těhotenství se správně vyvíjí placenta a propojuje se s cévami dělohy, aby do ní neomezeně mohla proudit mateřská krev. Při preeklampsii však cévy matky nejsou úplně otevřené, takže se k plodu dostává krví málo kyslíku a živin.

Plod v děloze začne produkovat látky, které zvyšují matčin krevní tlak, aby placentou protékal dostatek potřebné krve. Tyto látky však zároveň způsobují nebezpečné změny v některých orgánech matky, jako jsou ledviny, játra nebo mozek. Pokud lékaři včas nezasáhnou, hrozí těhotné ženě i jejímu plodu úmrtí. Jedinou léčbou je okamžité vyvolání předčasného porodu.

Fotogalerie
5 fotografií

 

Video
délka: 01:34.00
Video se připravuje ...

Jaká jsou základní vyšetření během těhotenství? Videohub

Fotogalerie
5 fotografií