Pane doktore, co víme o omikronu? 

Z hlediska protilátek se hodně liší od předcházejících variant. Špatná zpráva je, že imunita, kterou jsme získali proděláním nebo očkováním, není tak dobrá a nechrání spolehlivě před novou mutací. Ovšem po třetí dávce, která výrazně obohatí organismus o protilátky, je ochrana mnohem lepší.

Co na něj nefunguje?

Nefungují na něj monoklonální protilátky, protože se změnil povrch spike proteinu (bílkovina nacházející se na povrchu viru), proti kterému cílily. Domnívám se, že už je vláda přestane doporučovat jako léčbu, protože fungovaly na deltu, ale omikron už u nás převládá.

 

Myslíte si, že omikron ukončí pandemii?

Omikron se šíří rychleji a mohl by vytlačit všechny ostatní varianty. Tato pandemie by mohla směřovat do lehčího průběhu a onemocnění by se mohlo projevovat podobně jako chřipka.

Jak je to s nakažlivostí?

Omikron je třikrát nakažlivější než delta a třikrát rychleji se šíří. Už známe i důvod, proč se šíří rychleji a není tak škodlivý. Změnil totiž vlastnosti. Ukazuje se, že mnohem více viru je v nosohltanu, menší nálož v plicích. Proto snáze nakazí, ale nemá těžké průběhy.

Mluví se o další, francouzské variantě koronaviru…

Varianta ve Francii se objevila dříve než omikron, zatím se příliš nerozšířila. Dopad na průběh pandemie nebude pravděpodobně tak velký.

 

Víte o nějakých účinných lécích na tuto mutaci?

Ukazuje se, že jeden z velmi účinných léků, který se používá dlouhou dobu i na HIV, je paxlovid. Jde o léčivo dobře odzkoušené a jeho výhodou je tabletová forma, takže nemocný nemusí ani k lékaři ani na infuze do nemocnice. Tento lék brání viru, aby svoje proteiny správně rozstříhal, vir se pak nemůže šířit. Otázka ovšem je, kdy se k nám dostane.

Kdy si podle vás po prodělání covidu nechat píchnout posilující třetí dávku?

Klidně i po měsíci. Obavy, že by vám mohlo uškodit velké množství protilátek po nemoci v kombinaci s posilující dávkou, jsou zbytečné. Vždyť se běžně potkáváme s velkým množstvím viru a pořád vyrábíme protilátky. Nikdy jich není moc, náš organismus jich vyrobí jen tolik, kolik jich je zapotřebí. Když proděláte nemoc a jste dvakrát očkovaní, můžete mít samozřejmě hodně protilátek. Třetí dávka vám tedy příliš nepomůže, ale rozhodně neuškodí. Doporučuji se poradit s vaším praktickým lékařem.

Co víme o mutaci omikron?

Video
délka: 01:29.84
Video se připravuje ...

Koronavirus: mutace Omikron Videohub

Fotogalerie
10 fotografií