Jak může ovlivnit zdraví pacienta odkládání preventivních prohlídek u lékaře?

Doba byla a je velmi napjatá a v první vlně se i lidé báli přijít k lékaři vůbec. Některé ordinace měly zpočátku zavřeno a pacienty odmítaly pouštět dovnitř. Z mé praxe mám spousty příběhů a ani jeden není veselý, hodně z nich jsou i z pohotovosti, kam často přicházeli pacienti s dekompenzovaným vysokým tlakem, dekompenzovanou cukrovkou či infarktem, což naštěstí už teď není tak časté. Doporučení je jen jediné: »Choďte na preventivní prohlídky«.

 Jaké problémy mohou při zanedbání preventivních prohlídek nastat?

Nejčastěji se při preventivní prohlídce zjistí vysoký krevní tlak, cholesterol, cukr, méně častěji onemocnění ledvin či rakovina kůže nebo střev. Většina z těchto nemocí, jak já říkám, nebolí a pacient dlouho nemá žádné obtíže, avšak jejich časné zachycení je v převážné většině případů velmi snadno řešitelné. Jejich zanedbání může výrazně ovlivnit kvalitu a délku života.

 Co je nejvíce nebezpečné v případě zanedbání pravidelnosti preventivních prohlídek?

Nejnebezpečnější je opravdu nepodchycení nemoci včas. Pacienti  přicházejí do ordinace pozdě, když už jsou nemoci spojené s komplikacemi, jako je například dušnost, otoky končetin, bušení srdce a podobně, ale i toto lze řešit. Na naší klinice skvěle funguje spolupráce se specialisty, kam komplikované pacienty odesílám, ať už jde o ordinace diabetologie, ORL, ambulance chronických ran nebo třeba endoskopické oddělení. Během »koronavirového« roku pokles bohužel byl, ale nyní naštěstí zájem začal stoupat.

Jak přesně probíhá preventivní prohlídka u praktika?

„Zdravému pacientovi stačí prevenci absolvovat 1x za dva roky. Pokud se během prevence nějaká nemoc objeví, pacienta si zvu častěji. Samotná prohlídka vypadá tak, že pacient jde nejprve k sestřičce, ta mu změří zrak, tlak, sluch, barvocit, u lidí nad 60 let provede krátký test na časné zachycení demence a u pacientů nad 50 let vydá test na okultní krvácení, který slouží k časnému zachycení kolorektálního karcinomu, kdy i pacienta poučí o jeho provedení.

Poté jde pacient k lékaři, který s ním projde zprávy od specialistů a aktualizuje si anamnézu se zaměřením na změny a rizikové faktory, zkontroluje očkování, poté s pacientem projde jeho výsledky krve a moči, EKG, pacienta fyzikálně vyšetří a prohlédne kůži. Na základě výsledků pak dále indikuje další vyšetření, pokud jsou potřeba.

Také Blesk Ordinace nabízí preventivní vyšetření. Takto vypadala návštěva v Pardubicích.

Video
délka: 02:51.68

Blesk Ordinace v Pardubicích: Ukázala 18 podezřelých nálezů! Markéta Volfová, Lukáš Červený