Cri du chat syndrom, nebo také syndrom kočičího křiku je velmi vzácná genetická porucha. Objevil ji v roce 1963 francouzský lékař a genetik Jérôme Lejeune. Syndrom dostal název podle charakteristických zvukových projevů postižených novorozenců, jejichž křik a pláč připomínají mňoukání kočky. Dospělý pacient také mívá protažený obličej s rozšířeným kořenem nosu.
U Dominičky se nemoc podepsala pomalým vývojem, problémy s pohybem, hyperaktivitou, chůzí a řečí. „Domča už od malinka dávala najevo, že je velká bojovnice a že nic bez boje nevzdá, ale i přesto, že pravidelně rehabilituje a cvičí, se její vývoj začíná opožďovat,“ popisuje její maminka Ludmila Vondráčková.
Rodiče s holčičkou hned po porodu začali s cvičením Vojtovy metody, jezdí s ní na hipoterapie, ergoterapie, plavání a učí ji každodenní činnosti, jako je trénování samostatné chůze, oblékání a chození na nočník.
Pomohou delfíni?
„Bohužel se teď Domča potýká nejen s nedokonalou chůzí, kdy často zakopne, hyperaktivitou a rychle odklonitelnou pozorností, ale i špatnou komunikací. Nedokáže říci, co chce a vyjádřit své emoce. Často se tedy vzteká a pláče,“ popisuje maminka, která vkládá velké naděje do delfinoterapie. Tato léčba využívá pozitivní interakce s delfíny a pomáhá rozvíjet psychické i fyzické schopnosti, které by holčičce pomohly.
„Dosud jsme si většinu terapií hradili svépomocí, ale delfinoterapie je velice nákladná a již nad naše finanční možnosti,“ vysvětluje maminka Dominičky. Pro holčičku proto vznikla sbírka na dobročinné platformě Donio.
Blesk Podcast: Kadlecovi si adoptovali syna s ichtyózou.
Blesk Podcast: Kadlecovi si adoptovali syna s ichtyózou. Martínka musí několikrát denně mazat, aby nebyl »sušenka« Jiří Marek