„Kuba se narodil nemocný. Od narození má mozkovou obrnu a epilepsii. Po tělesné stránce nejvyšší stupeň postižení. To znamená, že se nedokáže sám pohnout, najíst, ani otočit na bok. Sám se nezvedne z lehu,“ popisuje Emma, která se po narození syna vzdala práce v rádiu a jak říká: „Společně děláme, co umíme.“

Aby to celé mělo smysl...

S Kubou jsou parťáci a navzdory jeho postižení vše sdílejí spolu.  „Stále znovu vydáváme peníze na Kubovu rehabilitaci a asistenci a vůbec na život takový, jaký je. Aby byl hezký a mělo to celé smysl. Kuba se podíval do Chorvatska k moři, pod stan, na Rujanu, do termálních lázní. Milujeme spolu jezdit na speciálním kole a vůbec milujeme život,“ popisuje usměvavá a energická Emma, která však jako pečující osoba nemám žádný příjem. Jakub má důchod a příspěvek na péči.

VIDEO: Emma a Kuba v autě.

Oběma teď chybí velké auto, které by jim usnadnilo život. To je totiž kromě vozíku Jakubova nejdůležitější kompenzační pomůcka. S tím stávajícím Emma vozí Kubu už dvanáct let a mladému muži, který mezitím vyrostl, už je malé.

„V autě jsme s Kubim denně. Jezdíme po doktorech, k rybníku, do lesa, nakoupit …Kuba, byť drobný kluk, váží s vozíkem o dost víc než já a každý malý kopeček, i k našemu domu, je znát. Nemládnu,“ vypráví maminka.

Velké auto = kousek svobody

Pro chlapce proto vznikla finanční sbírka na dobročinné platformě Donio, která má pomoci k získání ideálně Fordu Transit s nastavenou výškou H2, aby se do něj Jakub pohodlně vešel i s poměrně vysokým vozíkem, který je vyšší než u běžného aktivního vozíčkáře. A aby kvůli svému postižení mohl sedět hned za řidičem.

„Osobně miluju filozofii cestování nalehko a sama bych tak velké auto vůbec nepotřebovala, ale mám Kubu. A chci se s ním o všechno dělit,“ dodává Emma.

Fotogalerie
16 fotografií