Podmínky pro dárce

Jako dárce byste měli splňovat několik kritérií.

1. Musíte být plnoletí. Horní věková hranice je omezena věkem 60 let, ale pro pravidelné dárce existuje výjimka až do 65 let.

2. Další důležitou podmínkou je vaše váha. Ta se musí pohybovat v rozmezí od 50 do 150 kg.

3. A samozřejmě je důležitý i váš zdravotní stav. Pokud tuto trojici požadavků splňujete, existuje velká pravděpodobnost, že jste vhodnými kandidáty pro darování krevní plazmy.

Riziková onemocnění

Mezi další podmínky darování krevní plazmy patří to, že netrpíte některou z vybraných nemocí. Na seznamu nemocí, které vás automaticky vyřazují z darování krevní plazmy, se vyskytují například cukrovka, poruchy srážlivosti krve, epilepsie a pohlavní choroby. Dalšími faktory, které vám zakazují krevní plazmu darovat po nějakou dobu, jsou například čerstvá tetování či nedávný porod.

Proces před prvním darováním

Než vám bude aplikována jehla do žíly, projdete kontrolním vážením, měřením krevního tlaku, teploty i srdečního pulsu. Následně vyplníte dotazník, a pokud jdete darovat krevní plazmu poprvé, čeká vás i lékařská prohlídka s kontrolním odběrem krve. Pokud bude vaše krev splňovat veškerá kritéria a bude vhodná, po uplynutí nejdéle 7 kalendářních dní budete kontaktováni odběrovým centrem a budete se moci dostavit k odběru.

Jak probíhá odběr krevní plazmy

Samotný odběr trvá přibližně hodinu. Jakmile bude hotovo, bude vám podán fyziologický roztok, který vašemu tělu pomůže s regenerací po darování krevní plazmy. Až bude po všem, personál vám ošetří místo vpichu, vy se budete moci občerstvit a bude vám vyplacena finanční částka. Jelikož vaše tělo bude pravděpodobně unavené, dejte si po odběru pauzu – a v nejlepším případě se odeberte rovnou domů a za stanoviště si zvolte postel. Vaše tělo tak lépe zregeneruje a načerpá nové síly.

Jak často můžete krevní plazmu darovat

V případě, že vás darování krevní plazmy bude bavit a budete se mu chtít začít věnovat pravidelně, můžete darovat plazmu každé dva týdny. A pro vaši lepší kontrolu a klid duše si můžete pořídit do své domácnosti pulzní oxymetr. S jeho pomocí si můžete kontrolovat saturaci kyslíku v krvi, tedy to, jak je vaše krev okysličená, a rovněž si i měřit srdeční puls.

Autor: EUROPLASMA s.r.o.

Vzhled oxymetru si můžete vybrat podle svých preferencí. K dostání pro laiky jsou jak klasické, které znáte z nemocnice, tedy oxymetry připomínající kolíček na prst, tak i kompaktní oxymetry vypadající jako malé krabičky. Hlavní výhoda domácího oxymetru spočívá v tom, že díky své kapesní velikosti ho s sebou můžete nosit kdykoliv a kdekoliv.

Často kladené otázky ohledně krevní plazmy

Máte ještě další otázky ohledně darování krevní plazmy? Odpovíme vám na ty nejčastější.

  • Délka odběru není u všech dárců stejná, stejně tak i množství odebrané plazmy – to se pohybuje v rozmezí od 600 do 880 ml.
  • Ihned po odběru je plazma podrobena rozborům, a pokud všechny testy dopadnou na výbornou, je odeslána k dalšímu zpracování.
  • Během odběrů je v místnosti teplota udržována okolo hranice 20 °C. To je kvůli tomu, že při této teplotě je nižší riziko náhlého poklesu krevního tlaku, omdlení a ztráty vědomí.

Jestliže se chystáte na první odběr krevní plazmy, nemusíte se ničeho obávat. Po vstupní lékařské prohlídce budete v rukou školeného personálu, který se bude starat o vaše pohodlí, a během doby odběru na vás bude dohlížet.