Terezinu nevyléčitelnou nemoc střev-ulcerózní kolitidu, lékaři odhalili až téměř po měsíci vyšetřování. „V té době jsem byla čerstvě po dokončení střední školy, nebezpečně jsem zhubla, kvůli chorobě musela na toaletu více než padesát krát za den a můj celkový stav byl akutní,“ vzpomíná mladá žena. Základní léčba nakonec na určitou dobu zabrala.

V roce 2015 otěhotněla a těhotenství její stav zhoršilo natolik, že se ho už lékařům nepodařilo dostat pod kontrolu. „Od té doby jsem denně brala hrsti léků a vše mělo nekontrolovatelný průběh. Podstoupila jsem několik druhů bioléčby, ale žádný výsledek,“ popisuje své trápení Tereza, kterou také co půl roku čekaly hospitalizace v nemocnici.

Operace jako spása

Vše vygradovalo loni v létě, kdy Tereze klesl počet bílých krvinek na tak malé množství, že zánět ve střevě vyhrál. „Střeva nebyla téměř průchodná, ale kvůli velkému poklesu mé hmotnosti a nestabilním bílým krvinkám nebyla možná operace,“ vypráví Tereza.

Následovaly tři měsíce na umělé výživě a konečně operace. „Ta mi dala šanci na nový život, přišla jsem o celé tlusté střevo. To přineslo konec utrpení a začátek nového života, přestože jako bonus jsem dostal pytlík neboli vývod,“ popisuje.

Se stomií se ale Tereza poprala skvěle, s vývodem se naučila žít, nafotila dokonce něžné i silné snímky, na nichž pózuje „s pytlíkem“. Vzhledem k nízkému věku jí nakonec byla nabídnuta další zásadní operace. Lékaři letos v březnu vývod odebrali a Terezino tenké střevo napojili na konečník.

V klipu Ewy Farne

„Tělo si opět zvykalo na nový způsob trávení, začátky nejsou úplně příjemné, ale s odstupem času mohu říci, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. I přesto, že dodnes vše nefunguje tak, jak má, jsou to jen drobnosti proti všem předchozím útrapám,“ usmívá se Tereza, která si také zahrála v novém úspěšném klipu Ewy Farne Tělo.

„Byl to jeden z nejsilnějších zážitků v pozitivním  smyslu slova. Tak moc emocí, tak moc silných životních příběhů…Všechny holky z toho klipu jsou hrdinky,“ uzavírá Tereza.

Co je ulcerózní kolitida?

Jde o  chronický zánět sliznice tlustého střeva, při kterém se tvoří vředy. Vedle Crohnovy choroby je ulcerózní kolitida nejčastěji se vyskytující zánětlivé onemocnění střev. V trávicím traktu je postiženo výlučně tlusté střevo, zde především povrchové vrstvy sliznice. Akutní fáze: se vyznačuje se krvácivým průjmem a bolestivou stolicí. Nemoc lze diagnostikovat koloskopií, rentgenem, ultrazvukem a rozborem krve a stolice. Individuální průběh nemoci nelze předvídat.

V počtu diagnóz rakoviny tlustého střeva se bohužel držíme na světové špičce. Ročně onemocní 40 000 lidí. Přesto na kolonoskopii dorazí jen polovina z pozvaných. 

Fotogalerie
9 fotografií