Nadělalo vánoční obžerství v našem trávicím systému velký nepořádek?

Neřekl bych. Sváteční doba je odjakživa dobou hojnosti a je samozřejmě spojená i s rizikem přejedení, špatné skladby jídla a vyšší konzumace alkoholu, což má pochopitelně neblahý vliv na složení naší střevní mikroflóry. Ale je to přechodná věc, která zpravidla nezpůsobuje nějaké dlouhodobější následky.

Snad kromě váhového přírůstku... 

To ano. Samozřejmě netvrdím, že je dobře se přecpávat, ale jednou za rok to nepředstavuje významnější zdravotní riziko. Jiná věc je nastavit takový způsob života dlouhodobě.

Profesor Lukáš patří k našim předním odborníkům na idiopatické střevní záněty.
Autor: Michal Protivanský, CNC

Což ovšem může sváteční přejídání také odstartovat. Lidé přestanou sportovat, zleniví, do toho se jim takzvaně roztáhnou žaludky...

Nemyslím si. Nebo alespoň neznám z praxe žádný případ, kdy vánoční svátky indikovaly v životosprávě zásadní změnu k horšímu.

A co ty roztažené žaludky?

Tak žaludek se skutečně může hodně roztáhnout, ale to zase hovoříme v dlouhodobém horizontu – třeba morbidně obézní pacienti, ti mají žaludek skutečně obrovitý. Po svátcích je ten pocit roztaženého žaludku způsoben ale spíš tím, že jsme nepracovali, hodili jsme se do pohody a na delší dobu odbourali stres, který žaludeční stěnu stahuje.

Takže stres je zásadní faktor, který ovlivňuje naše trávení?

Chronický stres vede ke zvýšené aktivitě a napětí podkorových center v mozku, a ta způsobují zvýšení aktivity vegetativního nervového systému. Právě zvýšená aktivita vegetativního nervového systému, jehož základní funkcí je řídit činnost trávicího ústrojí, je odpovědná za horší koordinaci a funkce jednotlivých částí trávicí trubice. Jeho výsledkem může být například ztuhnutí žaludeční stěny či nadměrná aktivita tlustého střeva. Proto se před náročnou zkouškou nemůžete najíst, nebo naopak máte průjem.

Může být dlouhodobý stres pro zažívání nebezpečný?

To nepochybně. Jedním z nejčastějších gastroenterologických onemocnění v České republice je syndrom dráždivého tračníku, což je psychosomatická choroba, za níž stojí pravděpodobně ten zmiňovaný chronicky probíhající stres.

Jak se tato nemoc projevuje?

Symptomy jsou různé, typicky jde ale buď o zácpu, nebo o průjem doprovázené bolestmi v břiše. A zhoršuje je přepracovanost, kouření, nedostatek odpočinku a nadměrná konzumace kávy.

Tak to může být v běžném pracovním životě poměrně nepříjemné...

A přitom víme, že pomoc lékaře vyhledá pouze třetina lidí, kteří syndromem dráždivého tračníku trpí.

Dá se ale tohle onemocnění vůbec nějak léčit? Neřekne mi doktor jenom: Nebuďte tolik ve stresu?

Tak to vám řekne zcela určitě. (smích) Ale lze to řešit i farmakologicky. Důležité je vůbec vysvětlení podstaty obtíží, protože řada lidí je nervózní už jen z toho, že se kvůli nejasným příznakům obává vážnějšího onemocnění. Pak vzniká takový začarovaný kruh.

Uplatnit ale lze i takzvanou FODMAP dietu, což jsou velmi přísná stravovací omezení, která se postupně uvolňují, a tím zjišťujeme, jaké druhy potravin pacientovi nedělají dobře. A když tohle nezabere, předepisují se neuroleptika a antidepresiva, ovšem ve velmi malých dávkách, aby nezpůsobovala únavu a letargii.

On to asi nebude jediný důvod, proč se lidé gastroenterologů bojí. Přiznejme si, že vyšetření, která s vaším oborem souvisejí, jsou docela nepříjemná...