Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) tvoří globálně karcinom prsu 27 % všech zhoubných nádorů. Přesná příčina vzniku není doposud objasněná, předpokládá se, že výskyt onemocnění ovlivňuje více faktorů. Nejvýznamnějším je genetická predispozice. To znamená, že když se onemocnění vyskytlo v rodině u přímých příbuzných, existuje 25% pravděpodobnost, že se vyskytne také u jejich potomků.

Dalším rizikovým faktorem může být i působení estrogenů, jejichž hladina v reprodukčním období ženy kolísá. Rozvoj rakoviny prsu se nedá fyziologicky ovlivnit. Díky pravidelné prevenci se dá ale v počátečním stádiu odhalit a léčit.

Prevence, prevence, prevence...

Prevence a zase prevence. Prevence je základ, abychom případné onemocnění včas odhalili. Je ale důležité zdůraznit, že pravidelná prevence neznamená, že můžete rakovině zabránit. Nejdůležitější a zároveň nejpřístupnější forma prevence rakoviny prsu je samovyšetření.

Značka Sensodyne už druhým rokem spolupracuje s organizací Loono a snaží se ženy o nutnosti prevence společně informovat. „Zubní pasta Sensodyne totiž vydrží zhruba jeden měsíc, díky tomu si jednoduše vzpomenete na pravidelné samovyšetření. Stačí si zapamatovat heslo: Když ti dojde Sensodyne, sáhni si na prsa,” říká brand manažerka značky Sensodyne, Eliška Jurková.

Samotné vyšetření není vůbec nic těžkého. Spočívá v důkladném prohmatání prsou, je důležité si všímat všech odchylek či změn, které mohou (ale nemusí) být varovným signálem. „Nebojte se říct svému partnerovi o pomoc. Celých 30 % změn rakoviny odhalí naši milovaní, protože nás mají hezky v ruce, a tak si samovyšetření můžete jednou měsíčně provést navzájem,“ říká ředitelka organizace Loono, Mgr. Blanka Sigmundová. Pokud si při samovyšetření všimnete jakékoli změny, navštivte svého lékaře.

Změna vzhledu prsou

Změny ve velikosti či tvaru prsou jsou nejčastější a nejjednodušší pozorovanou odchylkou. Pokud si všimnete jakékoli změny tvaru, velikosti, vzhledu či asymetrie, vyrazte k lékaři. Může jít například o pomerančovou kůži na prsou nebo třeba jejich velikostní nepoměr.

Bulka na prsou nebo v podpaží

Obvykle největší obavy při samovyšetření prsou nastávají při nahmatání tvrdé a často nebolestivé bulky v prsou a nebo v podpaží. Ačkoli jsou bulky v prsou poměrně velkým důvodem k obavám, hned nepanikařte! Někdy totiž nemusí jít o rakovinovou tkáň. Až přibližně v 90 % jde o cystu nebo benigní, tedy nezhoubný nádor. V každém případě ale vždy opět vyhledejte svého lékaře.

Zčervenání a otok prsou

Bolesti prsou ženy poměrně často při reprodukčním období zažívají a obvykle se pojí s blížící se menstruací. Pokud se však bolest prsou objevuje i mimo menstruační cyklus a je spojená s nepřirozeným začervenáním, není to dobré znamení. I když stoprocentně nemusí jít o rakovinu prsu, může jít o infekci, kterou je také důležité začít léčit okamžitě.

Výtok z bradavky

Kromě mateřského mléko by z bradavky neměla vytékat žádná jiná tekutina. Pokud se výtok z prsou objeví, aniž byste stlačili bradavku, zpozorněte. Mohlo by se jednat o jeden z nejčastějších příznaků rakoviny prsu.

Bolesti prsou

Náhlé, ostré až bodavé bolesti v prsou mohou být znepokojujícím znamením. Bolest většinou přechází z jednoho prsa na druhé. Často je bolest poměrně krátká, ale intenzivní. Bolest může být také jedním ze symptomům rakoviny prsou v počátečním stádiu. Často se ale také pojí s hormonálními změnami nebo třeba stresem. S identifikací příčiny vám opět nejlépe pomůže lékař.

Změna vzhledu a citlivosti bradavky

Zhoubný nádor prsou se nejčastěji nachází v okolí bradavek, většinou těsně pod nimi. Toto umístění může vést ke ke změně vzhledu, barvy a citlivosti bradavky.

Svědění prsou

Svědění prsou nebo jejich okolí není tak častým příznakem rakoviny. Když se ale objeví bez příčiny, trvá příliš dlouho nebo je nesnesitelné až bolestivé, může jít o příznaky rakoviny.

Pokud na svých prsou objevíte některou ze zmíněných změn, návštěvu lékaře určitě neodkládejte. A myslete na to, že pokud nebudete zapomínat na pravidelné samovyšetření, budete vždy o krok napřed. A kdybyste přeci jen zapomněli, Sensodyne vám to rád připomene.

.
Autor: GSK

Zubní pasty Sensodyne Rapid a Sensodyne Repair & Protect jsou zdravotnické prostředky. Ostatní zubní pasty Sensodyne a ústní vody Sensodyne jsou kosmetické přípravky. V případě otázek kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, e-mail: cz.info@gsk.comPřípadné nežádoucí účinky prosím hlaste na: cz.safety@gsk.com. Ochranné známky jsou vlastněné nebo licencované skupinou společností GSK. ©2020 skupina společností GSK nebo poskytovatel příslušné licence. Datum vypracování materiálu: 7/2020. PM-CZ-SENO-20-00079