Na začátek je dobré vědět, že stejně jako u dospělých máte právo požádat dětského lékaře nejen o samotnou lázeňskou léčbu, ale navíc i o konkrétní lázně a dokonce konkrétní ubytovací zařízení. „Chcete-li například pro svého malého astmatika naši dětskou léčebnu Miramonti, protože víte, že se zde specializují na dýchací onemocnění, řekněte to opravdu takto doslovně lékaři a nenechte se odbýt. Pokud není objektivní důvod, aby vám lázně byly zamítnuty, máte nárok si vybrat,“ radí MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice, a. s.

ODJEZD DO PŮL ROKU

Pokud lékař vaše dítě doporučil a pobyt schválila pojišťovna, je čas jednat. Na rozdíl od dospělých, u kterých je platnost Návrhu na lázeňskou léčbu tři měsíce, máte u dětí času dvojnásobek. Dítě tedy musí nastoupit pobyt během šesti měsíců od schválení návrhu, jinak poukaz propadá.

PROČ JET V ZIMĚ?

Kdy je nejvhodnější doba? Podle lékařů je to zima. Nejenže nejsou tou dobou lázně přeplněné, ale jsou bez nepříjemných alergenů a městského smogu, takže třeba pacienti s dýchacími problémy či astmaty se léčí už jen při svých procházkách.