Přispívá pojišťovna dětem na pobyt u moře a jakou částkou?
„VZP přispívá dětem s dýchacími či kožními problémy už řadu let na léčebně-ozdravné pobyty u moře. Ty jsou určeny dětem od 7 do 16 let, které trpí nějakým chronickým onemocněním, zejména lupenkou, atopickým ekzémem, bronchiálním astmatem, obstruktivní plicní nemocí apod. Letos se konají v Černé Hoře a Bulharsku.“
Synovi jsou 3 roky a nechodí ještě do školky. Navštěvuje ale každý týden kurzy plavání. Může dostat nějaký příspěvek?
„Ano, může. VZP dlouhodobě přispívá dětem na pohybové a sportovní aktivity. Děti od 2 do 18 let mohou dostat každý rok příspěvek 500 korun na mimoškolní sportovní činnost a dalších 500 korun na pohybové aktivity pořádané školou nebo školkou. Plavání do toho jednoznačně patří. Ale neznamená to, že děti, kterým ještě dva roky nebyly, by nedostaly nic. Miminkům do jednoho roku nabízíme až 500 korun na plavání a vaničkování, a když překročí věk jednoho roku, už mohou dostat i dalších 500 korun na další pohybové aktivity.“
Je pravda, že děti mají nárok na bílé plomby zdarma? Dceři zubař vnucoval klasickou amalgámovou s tím, že prý je lepší.
„Od 1. 7. 2018 se zubní amalgám nesmí používat při stomatologickém ošetření dočasných zubů u dětí mladších 15 let a těhotných či kojících žen, s výjimkou případů, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotčeného pacienta.
Při ošetření dočasných zubů (bez ohledu na věk pojištěnce) proto pojišťovna skutečně hradí některé druhy bílých výplní. Ne všechny se ale hodí pro různé typy zubů. Pacient by se měl vždy poradit s lékařem – ten by mu měl vysvětlit výhody či nevýhody jednotlivých materiálů. Vždy ale musí nabídnout i variantu, kterou zaplatí pojišťovna.“
Nemůžu pro syna sehnat dětského zubaře. Nikdo u nás už nebere. Jak mám postupovat, abych pro dítě tuhle péči zajistila?
„Prosím, obraťte se na nejbližší pobočku VZP, kde by vám kolegové měli s tímto problémem pomoci.“
Na co byste budoucí maminku nalákali k vaší pojišťovně?
„Maminkám VZP přispívá v řadě situací. Ať již v době těhotenství, nebo bezprostředně po porodu až do výše 2000 Kč. Nejvyužívanějším je například příspěvek na prvotrimestrální screening a na pomůcky ke kojení.“
Chtěla bych nechat obě děti očkovat proti klíšťatům i proti meningokokovi. Jak je to u vás s příspěvky na očkování?
„Našim dětským klientům nabízíme jak příspěvek na vakcínu proti meningokokovým nákazám typu B, a to až 2500 korun, tak 800 korun na očkování proti meningokokovým nákazám typu ACYW, a současně i dalších 500 korun na očkování proti klíšťové encefalitidě.
Ale je toho ještě mnohem víc – příspěvky dáváme na očkování proti chřipce, žloutence, HPV nebo třeba na očkování pro cesty do zahraničí. Zdůrazňuji, že všechny příspěvky na očkování lze kombinovat – tedy můžete je čerpat všechny, nikoliv si vybrat jen jeden z nich.“
Syn má alergii a kupujeme kvůli ní nejen řadu léku, ale i doplňků výživy, které mu jeho problémy usnadňují. Existuje na to nějaký finanční příspěvek?
„VZP má speciální příspěvek pro děti trpící celiakií. Jde o příspěvek na nákup bezlepkových potravin či obědů ve škole v roční výši až 6000 Kč. Dále VZP přispívá až 10 000 Kč ročně dětem ve věku do 18 let a studentům do 26 let na nízkobílkovinnou dietu. Alergické děti mohou využít také léčebně- ozdravné pobyty u moře Mořský koník.“
Kolik přispíváte na rovnátka?
„Je třeba rozlišovat, jestli jde o pevná, nebo snímatelná rovnátka. Ze zákona vyplývá, že v obou případech hradí pojišťovna veškeré související výkony lékaře, a to bez omezení věkem pacienta. Rozdíl je ale u úhrady použitého materiálu. Pokud je zvolena léčba pomocí pevných rovnátek, pojišťovna materiál nehradí a je vždy nezbytná spoluúčast pacienta. U snímacích rovnátek se příspěvek od pojišťovny odvíjí od typu postižení – pojišťovna může hradit 100 %, 80 %, 50 %...
U těch nejméně závažných vad si dospělí musí uhradit materiál kompletně sami, nicméně dětí do 18 let se i v takovém případě stále týká nejméně 50% úhrada. O možnostech léčby ortodontické vady a výši spoluúčasti pacienta v daném konkrétním případě musí pacienta informovat jeho stomatolog, a to ještě před zahájením léčby. Pacient musí s navrženou variantou a stanovenou cenou souhlasit."
VIDEO: Úspěšný preventivní projekt Blesk Ordinace zavítal na začátku léta do Prahy.