Sezóna medvědího česneku vrcholí: Obsah vitaminu C překvapí! Má ho víc, než oblíbené ovoce
-
Sezona medvědího česneku je tu, netrvá sice dlouho, ale až do konce dubna máte možnost se zásobit, třeba na zbytek roku. Víte, proč je tato bylinka jarním králem? A umíte z něho uvařit polévku?
Bylina, která v přírodě na první pohled zaujme vysokými štíhlými listy vzdáleně připomínajícími konvalinku, je doslova zásobárnou živin a vitaminů tolik potřebných pro tělo po náročné zimě. Je bohatý zejména na vitamin C a železo. Obsah vitaminu C ve 100 g je až 150 mg. Pro srovnání – jablko má pouhé 4 mg ve 100 g!
- 1.
Kam s ním?
Listy této byliny si můžete vylepšit chuť téměř všech pokrmů. Nadrobno nasekané se přidávají do polévek, omáček i k masu. Skvěle chutnají i najemno nakrájené na chlebu s máslem či v pomazánkách. Pokud si chcete medvědí česnek uchovat na pozdější dobu, doporučuje se zmrazení nebo výroba pesta s použitím oleje.
- 2.
Proč ho zařadit do jídelníčku
Stejně jako cibule či klasický česnek, i ten medvědí obsahuje silici alicin, která má antibakteriální účinky.
Pomůže při respiračních onemocněních, při bolestech břicha a při nachlazení a podporuje hojení ran.
Dokáže snížit vysoký krevní tlak nebo pročistit zanesené ledviny, protože působí močopudně.
Skvěle dochutí jídla, zároveň nepřebije dominantní chuť.
Uleví v boji proti závratím, úzkosti a nespavosti.
Díky svým čisticím schopnostem dokáže zlepšit kvalitu pleti
- 3.
Krémová polévka
POTŘEBUJETE: 2 menší mrkve, 1 střední petržel, ¼ celeru, 1 cibuli, 2 lžíce másla, 1 lžíci hladké mouky, 1 l masového nebo zeleninového vývaru, 250 ml smetany ke šlehání, sůl, pepř, 2 hrsti lístků medvědího česneku.
POSTUP: Na kousky nakrájenou kořenovou zeleninu orestujte na másle, zaprašte moukou a zalijte vývarem. Přidejte smetanu, osolte, opepřete a 20 minut povařte. Na závěr přidejte nakrájené lístky medvědího česneku, nechte lehce vychladnout zhruba na 80 °C a pak vše rozmixujte v mixéru.