Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Pálí vás při čůrání? Útočí na vás zánět močových cest! 5 tipů, jak se mu ubránit

/
 • Pálí vás při čůrání? Útočí na vás zánět močových cest! 5 tipů, jak se mu ubránit
  19. února 2019 ● 14:00

  Pálí až řeže vás to, když musíte na „malou“? Navíc máte pocit, že na toaletu odbíháte každou chvíli? To nebude jen tak! Na vině je patrně zánět močových cest. Kdo ho zažil, určitě nestojí o to, aby se mu nemoc vrátila. Máme pro vás několik tipů, jak nepříjemnému zdravotnímu problému předejít.

 • 1.

  Jezte potraviny plné vody

  Jako vždy, vše začíná u jídla. Jíst byste měli „močopudné“ potraviny. Čím více jich zařadíte do svého jídelníčku, tím lépe podpoříte vyplavování škodlivých bakterií. Výborná je petržel, syrová okurka, meloun či řepa. Prostě potraviny, které samy o sobě obsahují dostatek vody. Naopak vyvarovat byste se měli přílišného cukru. Mění totiž pH těla i moči na kyselejší, ve kterém se daří nepřátelským bakteriím.

  Pálí vás při čůrání? Útočí na vás zánět močových cest! 5 tipů, jak se mu ubránit
  Autor: Shutterstock

 • 2.

  Pít, pít a zase pít

  Dostatkem tekutin jednoduše podpoříte odplavení škodlivých bakterií z těla. Ideální množství tekutin se uvádí kolem tří litrů. Pít byste měli nejlépe čistou vodu, rozhodně ne slazené limonády. Už naše babičky znaly odvar z heřmánku či zlatobýlu, které mají blahodárné účinky na naše zdraví. Jak poznáte, že jste pili dostatečně? Prozradí vám to vaše moč. Nezapáchá a je světlá, bezbarvá.

  Pitný režim
  Autor: Foto: scom

 • 3.

  Brusinky jako prevence

  Jsou prevencí a pomáhají. Obsahují totiž látky, které pokryjí sliznice orgánů tenkým ochranným filmem a zabraňují tak usazování bakterií na jejich stěnách. Navíc mají silné antibakteriální účinky. Jejich účinků využívaly třeba staré indiánské kmeny. Výhodu je, že brusinky můžete jíst čerstvé, sušené nebo ji pít jako ovocné šťávy.

  Brusinky fungují i protizánětlivě.
  Autor: Shutterstock.com

 • 4.

  Klid a ledviny v teple

  Vyvarujte se prochladnutí. Zvlášť v bederní oblast, kde jsou ledviny, potřebuje teplo. V zimě jsou ideální kalhoty s vyšším pasem, samozřejmostí by měla být košilka či nátělník. Infekce močových cest sice nejsou způsobeny nastydnutím, jak se často a chybně traduje, ale kombinace oslabené imunity a prochladnutí jim rozhodně nepřispívá.

   

  Vhodné spodní prádlo je bavlněné a nepříliš těsné. Kalhotky typu tanga odložte na příhodnější dobu, i ony totiž mohou napomáhat nežádoucím bakteriím v tom, aby se dostaly do močových cest. Zrádná je právě šňůrka zařízlá mezi půlkami…

  Pálí vás při čůrání? Útočí na vás zánět močových cest! 5 tipů, jak se mu ubránit
  Autor: Shutterstock.com

 • 5.

  Hygiena na prvním místě

  Nejčastější bakterie, která napadá močové cesty, je bakterie E. coli. Ta se vyskytuje v těsné blízkosti močových cest, a to ve střevech, kam přirozeně patří. Dostane-li se ale do močových cest, je malér. Cesty, jakými se dostává do močové trubice, jsou různé, ale řadí se mezi ně právě tanga, která fungují jako „most“ pro cestování bakterií, či nesprávný směr utírání po toaletě (vždy směrem ven).

   

  K podobnému přenosu bakterií může jednoduše dojít i při pohlavním styku. Odskočíte-li si po sexu „na malou", nežádoucí bakterie E. coli se odplaví. Samozřejmostí je pak sprcha.

  Zdroj: www.idelyn.cz

  Pálí vás při čůrání? Útočí na vás zánět močových cest! 5 tipů, jak se mu ubránit
  Autor: scom

Dnešní horoskopy