23. leden 2019
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Rentgen slaví: Geniální vynález nás „svléká“ už 123 let! Podívejte se, co všechno našel v lidském těle!

/
 • 8. listopadu 2018 ● 09:20
   

  Německý fyzik Wilhelm Condrad Röntgen, jehož jméno nesou neviditelné paprsky dodnes, nejspíš ani nevěděl, jakou službu prokázal svou prací lidstvu. Když 8. listopadu 1895 na univerzitě ve Würzburku obalil katodovou trubici černým papírem, aby odstínil její zář, učinil objev tisíciletí!

 • 1.

  Jak rentgen funguje?

  Fyzik Röntgen si všiml, že krystalky chemikálie na jeho stole – přestože je zář z katodové trubice osvětlit nemohla, světélkují. Vysvětlení bylo jen jedno: neviditelné paprsky dokážou prostupovat pevnými látkami a vystínují jejich obrysy. Od té doby mohl člověk nahlížet tam, kam to nikdy předtím možné nebylo. Například do lidského těla!

   

  Přístroj se skládá ze zdroje záření, zdroje vysokého napětí, stojanu a zobrazovacího zařízení. Zdrojem záření je rentgenka, vakuová trubice se dvěma elektrodami a wolframovým terčíkem. Vysoké napětí (až 150 kV) urychluje pohyb elektronů vyzařovaných z katody. Jejich energie se při dopadu na anodu mění v záření, které proniká zkoumaným tělesem a dopadá na citlivý film.

  Pacientka pod rentgenem

 • 2.

  Kde všude rentgen pomáhá?

   ➤ Diagnostický rentgen: slouží k vyšetření osob buď ze štítu, nebo ležících na stole.

   

  ➤ Počítačová tomografie: rentgenový signál pochází z pohybujícího se zdroje, zpracovává se na počítači a poskytuje trojrozměrný obraz vnitřku těla pacienta.

   

  Ozařování: slouží k léčbě nádorových onemocnění.

   

  ➤ Krystalografie: rentgenové záření zkoumá atomovou strukturu látek.

   

  Spektroskopie: zkoumá vlastnosti látek.

   

  ➤ Průmyslový rentgen: kontroluje pevnost a bezpečnost velkých svarů strojírenských výrobků.

   

  Bezpečnostní rentgen: kontroluje zavazadla např. na letištích.

  Bezpečnostní kontrola na letišti

   

 • 3.

  Užitek větší než riziko

  Každý lékař se před tím, než předepíše pacientovi žádanku o rentgenologické vyšetření, musí řídit tzv. principem zdůvodnění. Ten říká, že vyšetření (výkon) s použitítím ionizujícího záření může být provedeno pouze tehdy, převýší-li užitek plynoucí z daného vyšetření možné riziko spojené s použitím ionizujícího záření.

   

  Zbytečně opakované vyšetření touto metodou může způsobit poškození důležitých součástí buněk nebo pozměnění DNA. To pak může vést ke vzniku nádorového bujení. 99,99 % poškození DNA dokáže organismus sám napravit, takže riziko je zanedbatelné.

  Rentgenový snímek

 • 4.

  První nositel Nobelovy ceny za fyziku

  Wilhelm Conrad Röntgen dostal v prosinci 1901 (při jejich historicky vůbec prvním udílení) Nobelovu cenu v oblasti fyziky. Spolu s medailí a diplomem mu bylo při slavnostním ceremoniálu ve Stockholmu předáno i 150 800 švédských korun. Žádnou jinou finanční odměnu Röntgen v souvislosti s objevem nepřijal. Chtěl, aby dílo vytvořené na univerzitní půdě s pomocí veřejných prostředků sloužilo zdarma úplně všem. Nikdy nepožádal o patentování objevu.

  Vynálezce rentgenu

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy