Součástí nového projektu Blesku – Jak vydělat na změnách 2018 – jsou i chaty s odborníky, kterým jste mohli položit doplňující otázky. Naše populace stárne a ohrožují ji choroby, jako je Alzheimerova nemoc či demence. Každý se bojíme ztráty paměti a poznávacích funkcí.

„Věřte, že i s demencí se dá důstojně žít,“ tvrdí docentka MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., předsedkyně Gerontologické a geriatrické společnosti. „Chce to jen dát nemocnému více lásky, zpříjemnit mu den procházkou nebo se na něj jen hezky usmát.“

Jak tedy poznat, že váš blízký nebo vy sami máte počínajícího alzheimera? „Důležitá je změna a poruchy paměti. Toho si všimnete. Týká se to věcí, které se staly nedávno. Ptejte se, co bylo k obědu, kde byl odpoledne, kam má v plánu jít? A pokud bude odpověď nejasná nebo »nevím «, je potřeba vyhledat lékaře. Obraťte se na praktirka, neurologa nebo na pobočku České alzheimerovské společnosti,“ radí docentka Holmerová. Podle ní se alzheimer ani demence nedá vyléčit. Odborník může nasadit léky, které zlepší příznaky, a především poznávací funkce.

Když už se v rodině u příbuzného nemoc projeví, je potřeba si o tom promluvit. „Uspořádejte malou rodinnou konferenci, kde proberete péči o nemocného, chování k němu, vyřízení příspěvku či v případě těžké fáze onemocnění se domluvíte na nějakém umístění do zařízení či mobilní pomoci,“ uzavírá docentka Holmerová.

VIDEO: Dana Steinová zasvětila svůj život práci se seniory.

Video
délka: 03:27

Dana Steinová zasvětila svůj život práci se seniory. Daniel Vitouš