Naději na zlepšení přináší výsledky studie, která proběhla v 32 zemích včetně České republiky. Podle nich riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění u diabetiků 2. typu výrazně snižuje moderní léčba pomocí některých GLP-1 agonistů.
NEPŘÍTEL SRDCE A CÉV
Diabetes je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění. Nebezpečí ale spočívá hlavně v tom, že se málokdy objevuje samostatně. Diabetici se často potýkají i s nadváhou, vysokým krevním tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu. Všechny tyto rizikové faktory pravděpodobnost onemocnění srdce a cév násobí. „Zvýšeným rizikem je diabetes doprovázen od svého vzniku. I přes veškeré pokroky moderní kardiologie bohužel stále platí, že diabetici mají ve srovnání s nediabetiky horší prognózu. Klíčem k úspěchu je proto časná a komplexní léčba samotného diabetu i přidružených rizikových faktorů,“ říká kardiolog prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC.
A není to jen infarkt nebo cévní mozková příhoda (mrtvice), u diabetiků se také často objevují selhání srdce a ischemická choroba dolních končetin. Právě ta je důvodem, proč u diabetiků dochází až 40krát častěji k amputacím dolních končetin.
LÉČBA, KTERÁ CHRÁNÍ
Moderní léčba diabetu se dnes už nezaměřuje pouze na kompenzaci samotné nemoci. Jejím cílem je pozitivně ovlivnit i další rizika. U léčby založené na GLP-1 agonistech studie prokázala významné snížení rizika srdečně-cévních onemocnění. „Studie srovnávala podávání GLP-1 agonisty s podáváním placeba u pacientů s cukrovkou 2. typu. Prokázala, že léčba GLP-1 agonistou snížila celkovou úmrtnost, riziko kardiovaskulárních komplikací a také zpomalila zhoršování funkce ledvin, které je u diabetiků častou a mnohdy závažnou komplikací. Jde o významný výsledek, jehož využití v praxi může umožnit prodloužit život pacientům s cukrovkou 2. typu,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., který se na studii podílel. Tato léčba má široké použití – pro diabetiky je také velmi důležitý prokázaný účinek snižování hmotnosti.
VARUJÍCÍ ČÍSLA
* diabetici mají 3x vyšší riziko infarktu a 4x vyšší riziko mrtvice
* 2/3 diabetiků nad 65 let umírají na srdečně-cévní onemocnění
* jen 1 z 300 diabetiků řeší prevenci srdečně-cévních onemocnění