V případě vlastního zdraví platí více než kde jinde, že kvalita je na prvním místě. Neměla by se však týkat jen samotného zákroku, ale také vyšetření před ním a po něm. Předoperační vyšetření je jednou z nejdůležitějších součástí celého zákroku. Opravdu kvalitně provedené vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv.

Nedávno k nám přišla na konzultaci pacientka, která podstoupila na zahraniční klinice operaci s nedokonalým předoperačním vyšetřením, kdy jí nebylo provedeno takzvané vyšetření v cykloplegii, tedy rozkapání očí. Lékaři tak špatně diagnostikovali oční vadu, nyní pacientka špatně vidí na dálku i na blízko, ale odoperovanou rohovku jí už nikdo nevrátí a pravděpodobně si ponese doživotní následky, uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize.

Vybíráte zařízení, kde si nechat odstranit dioptrie? Rozhodně se nevyplácí orientovat se podle nejnižší ceny operace.
Autor: Neovize Group

Nízká cena nesmí být rozhodující

Ceny moderních laserových operací se v současné době pohybují mezi 15 až 30 tisíci korun za jedno oko. Některá zařízení však nabízejí refrakční zákrok i za třetinovou cenu. Pacient by se v takovém případě měl ujistit, že mu klinika skutečně nabízí bezpečnou metodu za použití nejmodernějších technologií, dostatečně kvalifikovaného a zkušeného operatéra a také, že v ceně jsou zahrnuta kromě samotného zákroku i všechna potřebná vyšetření.

Nejlepším doporučením vhodného pracoviště je pozitivní zkušenost a spokojenost někoho, kdo již zákrok v daném zařízení podstoupil. Rozhodně se nevyplácí orientovat se při výběru kliniky dle nejnižší ceny operace. Rozhodující je seriózní informovanost o plánované operaci, a to včetně možných operačních a pooperačních komplikací.

Vyšetření a operace v jediný den? Nikdy!

Známkou nekvalitního přístupu může být také fakt, že operace je naplánována na stejný den jako předoperační vyšetření. Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ve skutečnosti ale jen hazardují s jeho zdravím. „Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Toto vyšetření umožní odhalit i skryté oční vady. Ale rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po 24 hodinách a teprve potom je možné provést laserovou operaci,“ vysvětluje MUDr. Valešová, která provádí laserové operace i na sesterské klinice NeoVize v Brně na Viniční.

Nejde jen o zrak

Kliniky nabízející levné zákroky také obvykle nedisponují těmi nejmodernějšími přístroji. „Nové operace typu NeoSMILE 3D umožňují upravit dioptrie pomocí femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života. To bylo u starých metod nemyslitelné. Ale tyto špičkové zákroky rozhodně není možné provést za pár tisíc korun. Lidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče,“ uzavírá MUDr. Valešová.