12. prosinec 2019
Svátek slaví Simona, zítra Lucie

Desatero bezpečnosti pro cukrovkáře! Jak si i s diabetem užít dovolenou?

/
 • Cukrovka postihuje lidi všech věkových kategorií.
  11. července 2017 ● 08:00

  Někdo se na léto těší, jiný se ho spíše obává. Druhá možnost platí i v případě diabetiků, kteří musí v tomto období věnovat stálou pozornost svému tělu, správnému stravování a různým »režimovým opatřením«, na které ale někteří cukrovkáři zapomínají, v horším případě je zcela ignorují. Jak bezpečně zvládnout dovolenou i s diabetem, poradila diabetoložka MUDr. Bára Doležalová, garantka kampaně Hlídej si zdraví.

 • 1.

  Pitný režim

  Důležité je sledovat příjem tekutin, zejména u lidí, kteří nemají pocit žízně. Ideálně by měl člověk vypít 2 litry denně, ovšem diabetici, kteří na nemoc berou léky, by měli příjem tekutin ještě zvýšit. Tabletky totiž vedou ke zvýšenému obsahu cukru v moci, což vede k větším ztrátám vody.

  Pitný režim

 • 2.

  Co pít?

  S přehledem nejvhodnější nápoj pro cukrovkáře představuje čistá voda. Existují také umělá sladila, které je možno přidat do kávy či čaje místo cukru. Ovšem názory na sladidla jsou velmi rozporuplné, a tak je jistější zvládnout zdravou dietu i bez nich.

  Voda

 • 3.

  Abstinence

  Cukrovkáři, kteří si aplikují inzulín, by se měli vyhýbat alkoholu. Zejména destiláty mohou u nich totiž způsobovat závažné hypoglykémie (hladina cukru v krvi klesá pod dolní hranici normy), které se obtížně léčí. V malém množství alkohol neublíží, ale nezbývá než varovat: Všeho s mírou!

  VIDEO: Cukrovkou trpí i řada celebrit. Které mezi ně patří?

  Video
  délka: 00:54.98

  10 celebrit s cukrovkou Profimedia.cz/Markéta Tošnarová

  Alkohol

 • 4.

  Hlídat příjem a výdej cukrů

  Selfmonitoring, tedy hlídání sama sebe. Důležitý je tehdy, když diabetik zvýší svou fyzickou aktivitu a jí méně, než je zvyklý. Fyzická zátěž zlepší reakci na inzulín na mnoho dalších hodin. Hypoglykémie tedy může nastat třeba i během následující noci. Nezapomeňte si proto pořídit spolehlivý glukometr.

  Cukrovka

 • 5.

  Správné skladování inzulinu

  Inzulín má garantovanou účinnost pouze při správném skladování. Nenechávejte ho proto např. v zaparkovaném autě. Dojde tak ke snížení jeho účinnosti. Použití chladícího obalu je vhodné při delší jízdě autem.

  Inzulinové pero

 • 6.

  Kam inzulin aplikovat?

  Aplikační místa (vpichy) správně střídejte a vyhýbejte se oblastem, které jsou fyzicky zatěžovány. Například během cyklistické dovolené píchejte inzulín raději do břicha než do stehna.

  Aplikační místa

 • 7.

  Sportujte, ale nepřehánějte to

  Užívejte si, sportujte, buďte aktivní, ale s rozumem. Nepřeceňujte své síly. Vhodné je plavání, turistika nebo lehké projížďky na kole.

  Letní sport

 • 8.

  Vlastní jídlo

  S létem jdou ruku v ruce grilování a posezení s přáteli, kde je k ochutnání spousta dobrot. Připravte na takovou akci vlastní »dia pohoštění« a budete mít jistotu o hodnotách konzumovaného jídla.

  Diabetik musí vždy sledovat, co jí.

 • 9.

  Pozor na zranění a záněty

  Letní období svádí k chození bez ponožek nebo naboso. Kontrolujte plosky nohou, protože otevřená rána je tím nejhorším suvenýrem. Na delší vzdálenosti noste ponožky z bavlny a správnou obuv.

  Bosé nožky

 • 10.

  Vždy připraven

  Pro dovolenou s diabetem platí více než jindy, že »kdo je připraven, nebývá překvapen«. Letní aktivity proto vždy plánujte, myslete na správné uchovávání inzulínu a léků, na dostatek vhodných nápojů a jídla, správné obutí a dostatečné pojištění.

   

  Fotogalerie
  16 fotografií

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy