»Uchošťoury« neboli vatové tampony ucho důkladně nevyčistí. Při jejich použití dojde pouze k zatlačení mazové zátky hlouběji do ucha. Důsledkem toho mohou být »zalehlé« uši, zhoršené slyšení, svědění zvukovodu, ale i zánět.

Odborníci doporučují vyčistit uši maximálně cípem látkového ubrousku, ale rozhodně do zvukovodu nezasunovat vatové tyčinky, ani jiné předměty. Ani příliš časté čištění uším nesvědčí, neboť se do ucha snáze zanese infekce.

Pro nás nepříjemný ušní maz je pro ochranu ucha naprosto nezbytný. Brání ucho před prachem, mikroorganismy a jakoukoliv jinou cizí látkou, která by mohla vstoupit do zvukovodu, a způsobit tak nějaké poškození.

Ohrožují dětská ouška

Lékaři z nemocnice Wexner Medical Center při Ohio State University se ve své odborné studii zabývali zraněním uší. Zjistili, že čištění uší tampony jsou zranění tak běžná, že kvůli nim navštíví pohotovost denně v průměru 34 dětí.

Podle údajů z pohotovostí došlo v letech 1990-2010 k 263 tisícům poranění uší, které způsobilo použití vatového tamponu. V 77 % procentech případů se děti zranily, když samy manipulovaly s bavlněným tamponem. Nejčastějším zraněním byla perforace bubínku.

Bezpečné čištění

  • Vlastním malíčkem – Nejpřirozenější a nejjednodušší způsob, který doporučují i lékaři, je čištění vlastním malíčkem. Rozměry prstu totiž znemožňují zranění bubínku a také zatlačení mazové zátky příliš hluboko.
  • Olejem nebo heřmánkovým odvarem - Tekutinu nabereme do kapátka a nakapeme do ucha několik kapek. Počkáme tři až pět minut, až maz v uchu zvláční. Pak vypláchneme ucho znovu, vlažnou vodou. K výplavům se hodí například olivový olej.
  • Sprejem - V lékárně je možné koupit různé spreje na čištění uší, ale před jejich použitím je lepší poradit se s odborníkem. Spreje mohou narušit samočisticí schopnost ucha.

Fotogalerie
4 fotografie