Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Trápí vás afty? 5 faktů, které byste měli znát!

/
 • Afty josu velice bolestivým problémem.
  20. února 2017 ● 09:31

  Malý bílý vřídek v ústech – to je afta. I když je velká sotva pár milimetrů, dokáže nás úplně odrovnat. Kvůli ní špatně jíme i mluvíme. Pokud na afty trpíte, poradíme, co zabírá!

   

   

 • 1.

  Kde se berou?

  Objeví se v tu nejméně vhodnou chvíli – když jste ve stresu, máte oslabenou imunitu… Prostě celkově není váš organismus v pořádku. Afta je patrně také reakcí na tuto nepohodu. Lékařsky totiž dosud nebyla objevena jiná jasná příčina. Může jít také o alergickou reakci nebo reakci na nedostatek vitamínů a minerálů – zejména B12, C, kyseliny listové a železa

  Afty jsou velice bolestivé.
  Autor: Shutterstock.com

 • 2.

  Žádné líbání a sex

  Afty jsou nakažlivé, takže buďte ohleduplní a neroznášejte je dál. To znamená, že nebude pít ze společné láhve, hrnečku či ochutnávat kolegům v práci jejich obědy. V době, kdy máte afty, většinou čtrnáct dní až tři neděle, zapomeňte na líbání a také na orální sex. Afty se totiž mohou vyskytnout i na intimních místech...

  Na líbání při aftech zapomeňte
  Autor: shutterstock

 • 3.

  Cibule i jedlá sůl

  Cibule má silné protizánětlivé účinky. Není- li vám to proti srsti, s chutí se zakousněte! Z jedlé soli zase můžete vyrobit domácí kloktadlo. Budete na ni potřebovat 0,5 dcl vody, lžíci jedlé sody a trochu soli. Vyplachujte několikrát denně. Babské rady tvrdí, že do tří dnů máte po problému.

  Cibule pomůže i od bolestivých aftů.
  Autor: Shutterstock.com

 • 4.

  Alkohol a »béčko«

  Můžete si vypláchnout ústa alkoholem, ale pro déle trvající dezinfekci je daleko lepší do alkoholu ponořit vatičku a přiložit přímo na aftu. Ale pozor! Tato metoda není vhodná pro děti a slabší povahy. Poměrně dost bolí, ale zato má vysokou účinnost. Vzhledem k tomu, že jednou z možných příčin je i nedostatek vitamínu B, zobejte pivovarské kvasnice.

  Zkuste potřít aftu vatičkou namočenou v alkoholu.
  Autor: profimedia.cz

 • 5.

  Jako vždy bylinky

  Ze šalvěje a z lékořice si můžete si svařit odvar a kloktat ho několikrát za den. Vhodná je také příprava bylinné tinktury. Čerstvé bylinky zalijte 60% alkoholem a ponechte několik hodin v uzavřené nádobě na světle odstát. Pak s tinkturou potírejte postižená místa.

  šalvějový čaj
  Autor: Shutterstock

Video se připravuje ...
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy