Průběh

NULTÁ HODINA Vir chřipky proniká dýchacími cestami, napadá buňky a rychle se množí. Tělo začíná na obranu ve velkém vyrábět bílé krvinky.

2. DEN Napadené buňky v těle se rozpadají a chrlí nové chřipkové viry. Ty napadají další zatím zdravé buňky. Ještě o tom nevíte, ale už jste nakažliví. Zakašlání vypustí asi 2000 kapiček s virem, které doletí až 2 metry.

4. DEN Cítíte se hrozně. Řádění chřipky vrcholí a imunitní systém dělá, co může. Nastupuje horečka, bolesti kloubů, svalů. Totální únavu nezpůsobuje ani tak virus, jako vaše tělo, které veškerou energii spotřebovává na boj s virem. V plicích se hromadí zbytky mrtvých buněk. Zbavujete se jich kašlem.

DALŠÍ 3 – 5 DNÍ Viry se nedají léčit. Tělo se jich musí zbavit samo. Tady už nepomůžou ani dávky vitaminu C. Potřebujete tekutiny a klid. O účinnosti antivirotik jako Tamifl u se vedou debaty. Zřejmě mohou léčbu urychlit o několik hodin. Pokud máte smůlu a váš zdravotní stav už předtím nebyl nejlepší, můžou jinak neškodné bakterie z nosu sestoupit do plic, kde si pochutnávají na zbytcích mrtvých buněk. A způsobují zápal plic.

PO TÝDNU Pokud se neobjevily komplikace, váš imunitní systém už chřipku přečetl a zbavil se jí. I když se cítíte mnohem lépe, jste ještě dva tři dny nakažliví. Zcela zdraví budete nejdřív za další týden (!). Pokud jste očkováni, bílé krvinky už nepřítele znají a hned od začátku mu nedovolí se množit.

DVA MÝTY

1. CHŘIPKA NENÍ VÁŽNÁ NEMOC

Omyl. Je to onemocnění dýchacího traktu, které může vést k zápalu plic. Ten hrozí lidem starším 65 let. Ohroženy jsou i děti mladší dvou let.

2. OČKOVÁNÍ JEN PRO SENIORY

Omyl. I děti a dospělí s chronickými nemocemi (astma, cukrovka, choroby srdce) také potřebují očkování. Chřipka totiž může jejich chronické onemocnění velice zkomplikovat, nebo dokonce způsobit smrt.

Jak se vyrábí vakcína?

Každý rok přicestuje nový druh chřipky z jihovýchodní Asie. Vakcína se v každé chřipkové sezoně vyrábí zcela nová. Evropané se očkují z uměle namnožených mrtvých virů z Asie.

Kolik stojí očkování?

Asi 300 Kč APLIKACE LÁTKY - Proplácí některé pojišťovny, ne však všechny. OČKOVACÍ LÁTKA - Proplatí všechny pojišťovny rámci bonusových programů. ZDARMA - Senioři nad 65 let, lidé po některých operacích, vážně nemocní ap.

Očkování pomáhá! Vakcína ochrání 70 až 90 % očkovaných. Vakcína je účinná celý rok a je vhodná už pro děti od šesti měsíců. U seniorů nad 65 let vakcína snižuje riziko úmrtí o 80 %.

Chřipka stojí 60 000!

  • Zaměstnavatel přijde o 20 000 Kč.
  • Kvůli chřipce přijdete na výdělku o 4 000 Kč.
  • Stát přijde o 36 000 Kč.
  • Vypočítáno pro plat 25 tisíc a dobu léčení 14 dní.

Fotogalerie
19 fotografií