„Mezi nejčastější patří natažené nebo přetržené vazy v kolenním kloubu, zlomeniny končetin, zranění ramene a různé pohmožděniny,“ vysvětlila MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

„Zvláště nebezpečné jsou úrazy páteře, které si mohou vyžádat trvalé následky. To samé platí i pro úrazy hlavy, kterých v Česku každoročně přibývá. Nejhorší zranění pak bývají po vzájemných srážkách lyžařů. Na lyže se proto nevyplácí jezdit bez sportovních chráničů a přilby. Důležité je také umět správně poskytnout první pomoc,“ dodala.

Proč úrazů na sjezdovkách stále přibývá? Může za to prý především rostoucí počet lyžařů a také moderní vybavení, které jim umožňuje jezdit vyšší rychlostí. Důležité je být na možnost nehody připraven. Pokud se stanete jejím účastníkem, měli byste co nejrychleji zavolat horskou službu nebo rychlou záchrannou službu.

V případě, že podle vás nedošlo ke zranění páteře ani bezvědomí, pokuste se dostat zraněného ze sjezdovky. Pokud máte podezření na zlomeninu či poškození vazivových tkání kloubů končetin, minimalizujte bolest zraněného jejím znehybněním. Ruku můžete upevnit do šály, nohu zafixovat k druhé končetině u kotníků a nad kolenem.

Jak se chránit a co mít vždycky s sebou?

Helma a chrániče

V každém případě je nutností helma, která chrání před lehkými úrazy i před vážným poraněním mozku v případech, kdy jde o život nebo hrozí riziko trvalých zdravotních následků.

Do tašky na hory si také přibalte páteřní pás, vhodný pro sjezdové lyžaře i snowboardisty. Některé chrániče pak navíc mohou navíc bránit i před zraněním klíčních kostí a žeber. Ochranu si zaslouží také kolena, protože při snowboardingu může dojít k přetržení kolenních vazů. K rizikovým partiím paří také ramenní klouby a zápěstí.

Fólie

Rizika čekání v mrazu na horskou službu, zvláště pokud je úraz provázen krvácením nebo ztrátou vědomí, sníží alufólie, chránící před chladem. Sbalená se vejde do kapsy od bundy a dokáže i zachránit život.

Opalovací krém

I na horách svítí slunce, a může způsobit spáleniny. Proto se do lékárničky hodí i opalovací krém či tyčinka a krém na popáleniny, například s panthenolem.

Léčivé kapky

Zimní měsíce přinášejí kvůli nízkým teplotám častější infekce dýchacích cest v podobě rýmy a nachlazení. Proti nim je vhodné mít léky proti kašli a na vykašlávání a kapky nebo sprej do nosu, alespoň na dezinfekci sliznic.

Pomoc pro klouby

Při lyžování nejsou žádnou výjimkou bolesti svalů a kloubů. Hodí se mít po ruce elastické obinadlo, zvláště pro případ podvrtnutí kolene či kotníku. Na bolesti je dobré mít kromě léků i mast na namožené svalstvo a šlachy.

Nezapomeňte!

Vždy mějte při sobě důležitá telefonní čísla, nabitý mobil a kartičku cestovního pojištění.

Fotogalerie
6 fotografií

Kam na lyže v Rakousku?

Na lyže do Rakouska: Kde jsou nejlepší sjezdovky? A kolik stojí skipasy? 

Rakousko je rájem pro rodiny s dětmi: Kam na lyže s dětmi? Jedině do Rakouska!