Od určitého věku už snad každého druhého zlobí záda nebo klouby? Jak jste na tom vy? Už jste musel sáhnout po prášcích nebo po nějaké masti na bolest?

Naštěstí mám kamaráda doktora, Honzu Hejmu, který mi vždy pomůže, odblokuje mě, poradí... Na záda je opravdu nejlepší.

Myslíte si, že za tyhle potíže může i hektická doba a to, že víc sedíme, víc jíme a víc se stresujeme?

Jasně, že jo. Vezměte si jenom, kolik toho prosedíme v autě, v práci i doma u počítače. Je určitě potřeba sportovat nebo se alespoň nějak hýbat.

Autor: Archiv

Jedním z rizikových faktorů bolesti zad i kloubů je bezpochyby nadváha. Daří se vám udržovat si optimální hmotnost?

Daří, ale přiznám se, že se musím dost hlídat a nepřežírat se. Jídlo totiž miluji a někdy mám problém se ovládat. S každým kilem navíc pak samozřejmě narůstá i riziko problémů se zády či klouby. Mít váhu tak akorát vnímám i jako jednu z forem prevence podobných obtíží.

Pokud přesto přiberete, řešíte to? Třeba tak, že si dopřáváte lehčí jídelníček nebo nasadíte rovnou dietu?

Několik diet jsem samozřejmě zkusil, ale výsledek nikdy nebyl nic moc. Většinou mě zatěžovala jejich jednostrannost nebo složitá příprava jídel a shánění vhodných surovin. Na to hodně zaměstnaný člověk vážně nemá čas. Můj kamarád Miloš Pokorný z Těžkýho Pokondra mi ale kdysi doporučil dietu, která je založena na omezení sacharidů a na proteinové stravě. Příprava jídel zabere opravdu jen pár minut a člověk ani netrpí hlady nebo nervozitou. Navíc se mi líbí, že si můžu klidně dát maso. Ketodiet je styl hubnutí, který mi vážně moc pomáhá, a když je zapotřebí zbavit se pár kil, tak na něj jednoduše zase najedu. Je to mezi dietními kúrami taková moje favoritka.

Autor: Archiv

Myslíte si, že je lepší vzít si v takovém případě na pomoc výživového poradce, před kterým je člověku hloupé hřešit a porušit dietní plán?

Asi ano. U diety, díky které si váhu udržuji já, je výživový poradce součástí programu. Myslím, že to má něco do sebe, člověk se tak aspoň může kdykoliv ujistit, že postupuje správně, nebo konzultovat případné výkyvy či selhání.

Potýkal jste se někdy s jo-jo efektem, nebo máte fígl, jak znovu nepřibrat?  

Kdysi jsem se s jo-jo efektem potýkal. Teď, když na sobě cítím, že kalhoty táhnou, tak prostě na tři až čtyři dny nasadím ketovku a problém je vyřešen. Samozřejmě, že by měl člověk jíst pravidelně, nejlépe pětkrát denně, jídelníček obohatit o kvalitní sójové nebo pšeničné proteiny a taky si hlídat pitný režim. Základem je zkrátka zdravější životní styl s racionální stravou a pohybem.

Autor: Archiv

Jak už jste se zmínil, udržet si co nejdéle funkční pohybový aparát, to znamená nezanedbávat pohyb. Co děláte vy a jakou aktivitu byste doporučil?

Každý má ke sportu jiný přístup a každému vyhovuje něco jiného, proto si způsob aktivity musí vybrat každý podle svých možností a vkusu. Já osobně si jdu občas zaběhat, taky hraju tenis a dělám thai box.

Důležité je také umět odpočívat a vyhýbat se stresové zátěži. Myslíte i na to?

Na odpočinek bohužel moc času nemám. Mám malé děti, kterým se snažím věnovat, co to jen jde. Docela se ale uvolním jízdou na motorce. Motorky jsou mým velkým koníčkem.

Chodíte třeba i na relaxační nebo zdravotní masáže nebo podobné procedury?

Občas ano, člověk se při tom uvolní a odreaguje, ale jak už jsem se zmínil, nejraději si chvíle volna a relax vůbec užívám společně se svou rodinou.

Zásobíte tělo a kosti spíš přírodními vitamíny a vápníkem, nebo občas sáhnete i po doplňcích stravy?

Snažím se tělu dodávat spíš přírodní látky. Takže k hlavním zdrojům patří určitě potraviny bohaté na vápník, vitamíny i další látky, které organismus potřebuje k tomu, aby dobře fungoval.

Tvrdíte, že jste velmi zaneprázdněný. Na čem v současné době pracujete, na co se vaši fandové mohou těšit?

Připravuji vánoční CD s písněmi z dílny takových hitmakerů, jako je Michal David, Vašo Pateidl, Petr Kolář nebo Zdeněk Barták. Koncertujeme s kapelou po vlastech českých, kromě toho rozšiřuji rodinný domek, zkrátka pořád makám. O všech akcích se fanoušci mohou dočíst na mých webových stránkách.