17. listopad 2018

Je pro vaše dítě jízda autem peklo? Rady, aby nezvracelo!

/
 • Pro mnohé děti je cestování v autě utrpením.
  Pro mnohé děti je cestování v autě utrpením. (juklik.cz)
  2. května 2016 ● 09:21
   

  Pokud i vy řešíte, že se vašemu potomkovi i při desetiminutové cestě autem zvedá žaludek, máme pro vás pár rad, jak nad kinetózou vyzrát.

 • 1.

  Místo knížky písnička

  Kinetóza je laicky řečeno stav, kdy je mozek zmatený ze signálů, které k němu přicházejí. „Organismus nechápe, že se pohybuje, i když pro to nic nedělá. A nejhorší je to při čtení. Oko sleduje statická písmena, ale tělo zaznamenává změnu polohy,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, a tím připomíná první důležitou zásadu. „Při cestování autem se vyvarujte prohlížení a čtení knížek, které u citlivých jedinců kinetózu spolehlivě spustí. Lepší je dopřát dětem písničky či pohádku, věnovat se slovním hrám či společnému pozorování okolní krajiny.“ 

  Než aby si dítě četlo, je lepší sledovat s ním krajinu.

 • 2.

  Dobře načasovaná jízda

  Dítě by vždy mělo sedět vepředu co nejblíže řidiči - i malé dítě může sedět na místě spolujezdce – ve »vajíčku«  nebo v autosedačce. Jestliže je to možné, vydejte se na cestu raději v noci. A pokud to jde, dejte přednost dálnicím a rovným úsekům. Určitě se však vyhněte serpentinám, které snadno rozhoupou i dospělácký žaludek. „Během jízdy dopřejte dětem i sobě časté přestávky, během nichž se všichni protáhnete a občerstvíte, a plně respektujte dětské potřeby – u nejmenších je signálem něčehošpatného pofňukávání. Starší dítě si třeba řekne, že chce, aby auto jelo pomaleji – to je jasný signál pro přestávku,” radí Štěpánka Štrougalová.

  Pro mnohé děti je cestování v autě utrpením.

 • 3.

  Pomáhá zázvor i máta

  Na klidný průběh cesty může mít vliv i složení potravy, kterou dítě jedlo před nástupem do auta. Doporučují se jen netučné, nekořeněné pokrmy. Skvělé jsou i zázvorové sušenky a bonbony, které zklidní žaludek. Dětem většinou zázvor nechutná, v tom případě jsou řešení zázvorové tablety, které chuť a vůni koření postrádají. Důležitý je pravidelný pitný režim. Pro žaludek je vhodný např. mátový čaj. Pokud ho dětem osladíte medem či hroznovým cukrem, rychle si na něj zvyknou.     

  Na kinetózu zabírá zázvor.

 • 4.

  Co se osvědčilo

  * Pozitivní nálada – vyvarujte se vět typu „Tak snad to tentokrát, Pepíčku, zvládneš, a nebudeš zas blinkat…“ anebo „Musím vzít sáčky na zvracení, kdyby ti bylo zle jako posledně…“

  * Placebo efekt – rozdělte si hroznový cukr na čtvrtky a před cestou jej dítěti dopřejte jako „kouzelnou tabletku pro radost v bříšku“.

  * Najedené, nebo hladové? - vysledujte, co je pro vaše dítě lepší. Obecně platí, že prázdný žaludek je špatný spolucestující, ale každé dítě reaguje jinak.

  * Hra na doktora – přikládejte chladný obklad na čelo a zapojte hluboké dýchání

  * Pohodlné oblečení – starší děti si umí postěžovat, ale ty nejmenší vás na kalhoty s příliš utaženou gumou neupozorní, jen budou mrzuté…

  * Pozor na nepříjemné pachy – čichové buňky bývají častým spouštěčem negativních pocitů. Dětem můžou zvednout žaludek exhalace z výfukových plynů, cigaretový dým, ale i silné parfémy.

  * Sledování filmu na DVD – vždy je lepší větší obrazovka než třeba jen video na mobilním telefonu.

  Cestování s dětmi chce přípravu. Jinak se změní v peklo.

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy