Už nyní se mnoho z nás potýká s nejrůznějšími virózami a nachlazením. A bude hůř. Ti, kteří nejsou očkovaní, jsou ohroženi chřipkou, na niž v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. „A hlášeno je také 22 vážných průběhů,“ řekla Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Hygienici již vyhlásili chřipkovou epidemii, nejhorší situace je na Zlínsku.

Co dělat, abyste se nenakazili?

* Při kašlání a kýchání si zakrývejte nos a ústa kapesníkem a ten hned vyhoďte.
* Ruce si myjte pravidelně vodou a mýdlem.
* Při příznacích chřipky navštivte lékaře, zůstaňte doma a vyhýbejte se místům s větší koncentrací lidí.
* Udržujte si od ostatních odstup alespoň jeden metr, zabráníte tak při kýchání nákaze.
* Neobjímejte se, nelíbejte a nepodávejte si ruce při pozdravu.
* Nedotýkejte se očí, nosu či úst špinavýma rukama.

Nemoc nepřechodíte

Když se pravou chřipkou nakazíte, věřte tomu, že ji nepřechodíte. Vysoká horečka, bolesti k loubů, silná únava vás přinutí ulehnout do postele a vyhledat lékaře.

První  krkoky v léčbě

Klid a odpočinek na lůžku ● Srážení teploty a bolesti pomocí antipyretik a analgetik ● Doplnění vitaminu C a B ● Dbát na pitný režim

Diabetici, pozor!

V Česku je víc než 860 tisíc cuk rovká řů. A právě je ch řipka velice ohrožuje na zdraví. Mají až 6x vyšší pravděpodobnost, že chřipko u onemocní. „Může dojít k rozkolísání krevní ho cukru a stav pacient a často zhorší tak, že je potřebná hospitalizace,“ říká Jitka Kuchařová z Interní a diabetologické ambulance v Mělníku s tím, že všem diabetikům doporučuje nechat se očkovat.

Chřipku nepodceňujte

* Chřipkou u nás každý rok onemocní 10 až 30 procent obyvatel, v průměru 2000 lidí na chřipku a její komplikace zemře.
* Jednou z nejčastějších komplikací je zápal plic, nutná je okamžitá hospitalizace a intenzivní léčba. Přesto polovina pacientů s chřipkovým zápalem plic umírá.
* Proti chřipce je očkováno jen 6 % populace, 20 až 23 % seniorů nad 65 let a zhruba 20 procent chronických pacientů, oběma skupinám přitom vakcinaci hradí zdravotní pojišťovny.
* Podle odborníků by měla být očkována třetina populace, v rizikových skupinách až 75 %.