Pomoc v kapse

Pokud trpíte bolestmi kyčlí, kolenou nebo máte rýmu, dejte si jeden nebo více kaštanů do kapsy. Kaštany se využívají nejen v lidovém léčitelství, ale traduje se o nich, že mají magickou moc. Ženy, které chtějí otěhotnět, by měly lesklý plod jírovce nosit v kabelce. Pokud vás čeká důležitá schůzka jednání nebo zkouška ve škole, kaštan v kapse vás zbaví stresu a dodá sebevědomí.

Ustelte si na nich

Bolí vás záda, jste nastydlí? Nejčastější babskou radou je nasbírat si tolik kaštanů, kolik je vám let, a jeden navíc (nemusíte je nutně sbírat vy). Ty pak vložte do plátěného pytlíčku, zašijte a dejte pod polštář. Měli byste na nich poctivě spát až do prvního jarního dne. Kaštany totiž do sebe nasávají veškeré škodliviny z těla. Kaštany vám také uleví při křečových žílách, revmatismu, bolestech hlavy nebo i při zánětech močových cest.

Ty z jírovců nejezte

Většinou se kaštany doporučují k zevnímu užití, protože obsahují jedovatý escin, který může při předávkování způsobovat zvracení, křeče nebo kopřivku. V obchodech se už ale prodávají jedlé kaštany z kaštanovníku jedlého, které si můžete opéct nebo z nich připravit polévku. I tyto kaštany mají léčivé účinky – obsahují hodně vitaminu C a E, působí proti průjmům, posilují činnost jater, srdce, mozku a ledvin a zmírňují revmatismus a dnu.

Usušte je a šňupejte

Na nachlazení jsou nejlepší usušené kaštany, rozemleté na prášek. Jeho šňupáním si pořádně pročistíte nosní dutiny.

Připravte si tinkturu

Pomelte nebo nastrouhejte 15 gramů kaštanů, napěchujte do zavařovací sklenice a zalijte půllitrem lihu (vodkou nebo slivovicí). Sklenici zavřete a uložte na 3 týdny v temnu, každý den nezapomínejte protřepávat. Poté přeceďte a tinkturu používejte k lokálnímu mazání bolavých kloubů, zad a křečových žil.