Hlavními příčinami bolestí zad jsou totiž jak častá manipulace s těžkými či velkými břemeny nesprávnou technikou, tak dlouhodobé stání či práce v předklonu, případně v nepřirozené poloze. Právě druhá z příčin je důvodem potíží u dentistů, ale třeba také chirurgů – někdy stojí hodiny nad pacientem, aniž by měli šanci se významně protáhnout. Těžká fyzická práce není jen záležitostí manuálně pracujících dělníků, kopáčů nebo třeba dřevorubců, ale také například zdravotních sester, které běžně manipulují s nepohyblivými pacienty.

NIČIVÉ SEZENÍ

Paradoxně další profesí, která plní ordinace ortopedů či zaměstnává fyzioterapeuty, jsou úředníci, grafici, IT specialisté a jiní, kteří se ve svém zaměstnání fyzicky „nenadřou“. Další dobře známou příčinou bolestivých zad je totiž „sedavé zaměstnání“, lépe řečeno sezení, obvykle u počítače bez dostatečné opory zad. Bolesti kvůli němu mívají i třeba profesionální řidiči…

Autor: Shutterstock

Neznamená to samozřejmě, že jiné profese bolestmi netrpí. Bez ohledu na zaměstnání je totiž zároveň způsobuje nedostatek cvičení a pohybu, ale i spaní na nevhodné matraci. Příčiny mohou být ovšem i závažnějšího charakteru, ale právě zlozvyky, nesprávné držení těla či nedostatek pohybu přivedou s bolestmi zad do ordinací lékařů 95 procent pacientů!

VADÍ DLOUHO A ŠPATNĚ

Fakt, že jste úředníkem nebo zdravotní sestrou, samozřejmě ještě neznamená, že vás bolesti zad neminou. Správné sezení nebo dodržování pravidel náročné manuální práce vás před nimi může uchránit. Například při sezení je důležité mít obě nohy opřené o celá chodidla, záda i hlavu držet ve vzpřímené poloze a bederní oblast nevyklenovat dozadu do oblouku (základem je správná židle, ale pomoci si můžete polštářkem v oblasti bederní). A když zvedáte těžké břemeno, nejprve se přesvědčte, že jej jste vůbec schopni unést. Jste-li, pak zvedejte náklad ze dřepu s rovnými zády bez předklonu a zapojte hlavně svaly dolních končetin.

Jak se bolestem vyhnout? O svá záda se starejte. Vyvarujte se nečinnosti, ale i nadměrné jednostranné zátěži. Máte-li sedavé zaměstnání, konejte pravidelné přestávky, protáhněte se. Denně cvičte. Pokud už vás záda bolí, správné cviky poradí odborníci, např. fyzioterapeut. Díky vhodným cvikům posílíte všechny potřebné svalové partie svého těla.

Autor: Shutterstock

 

7 NEJČASTĚJŠÍCH DŮVODŮ, PROČ VÁS BOLÍ ZÁDA

?  vadné držení těla

?  špatné sezení

?  dlouhodobé stání či práce v předklonu

?  nedostatek pohybu

?  špatná manipulace s těžkými břemeny

?  nevhodná matrace

?  stres